Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Goran Golub je rekao da je iz svoje kuće, koja se nalazila u selu Osenik, odveden u školu “9.maj” u Pazariću. Tu je zatekao svog oca i druge osobe srpske nacionalnosti.

“Bilo je tu preko 100 Srba. Tu sam našao svoju rodbinu. Stric Drago Golub je bio sav crn od batina po leđima (…) Odvođeni smo samo što smo Srbi”, kazao je svjedok.

Na pitanje tužioca Behaije Krnjića ko je bio odgovorna osoba za taj objekat, svjedok je rekao kako je zaključio da je to bio Mirsad Šabić, ali da je možda pogriješio.

Tužilaštvo BiH tereti Šabića za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, zajedno sa Mustafom Ðelilovićem, Fadilom Čovićem, Nezirom Kazićem, Bećirom Hujićem, Halidom Čovićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom.

Prema optužnici, Mirsad Šabić je bio komandir Policijske stanice Pazarić, Bećir Hujić upravnik i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Šerif Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u magacinu u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Golub je kazao da je iz škole odveden u kasarnu “Krupa”, gdje je upravnik bio Šerif Mešanović. Zatvorenike u ovom objektu su, kako je rekao, obezbjeđivali pripadnici Armije BiH (ABiH).

U “Krupi” je bio do 31. decembra 1992. godine, nakon čega je odveden u “Silos”.

“Čuvali su nas stražari. Prema meni su bili dobri, nisu me tukli ni maltretirali. Niti sam vidio da je neko iz moje ćelije izveden i pretučen dok sam ja tu bio”, kazao je svjedok.

On je rekao da je jednom Šerif Mešanović tukao Ranka Goluba, te da je jednom izvjesnog Božovića “jahao kao konja”. Poslije incidenata Mešanovića više nije viđao u “Silosu”.

Svjedok je kazao da je tokom zatočeništva išao i na obavljanje radova, te da je jednom bio i na Igmanu, gdje je doživio neprijatnost o kojoj nije želio da svjedoči. Rekao je da je ovaj incident prijavio Halidu Čoviću, te da nakon toga više nije išao raditi na toj lokaciji.

Kazao je kako mu tokom zatočeništva nije saopćeno zašto je zatvoren, ali da je jednom išao da daje “neku izjavu”.

“Uz pomoć Crvenog krsta izašli smo u januaru 1996. Samo smo pušteni, jer se, kao, ‘Silos’ rasformirao”, rekao je Golub.

Nastavak suđenja je u srijedu, 23. januara.

S.U.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu