Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Šemsa Bećirović, koja je sa mužem i dvoje maloljetne djece živjela u selu Lug (opština Prozor), kazala je da su pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u junu i julu 1993. godine često upadali u sela iz ove opštine, odvodeći muškarce Bošnjake u logore.

Kako je rekla Bećirović, 17. jula 1993. odveden je i njen suprug sa ostalim vojno sposobnim muškarcima iz sela.

“Kamion pun muškaraca krenuo je iz sela prema Prozoru. Odvedeni su u Srednjoškolski centar, odakle su ih slali na prisilan rad i kopanje rovova”, kazala je Bećirović.

Ona je dodala da je supruga u Srednjoškolskom centru posjetila odmah nakon što je odveden, kada ga je posljednji put vidjela živog. Prilikom njene sljedeće posjete, u avgustu 1993. godine, njen suprug više nije bio u Srednjoškolskom centru.

“Kada sam vidjela da mi nema supruga u učionici, krenula sam hodnicima da ga tražim. Naišla sam na Arifa Pilava, nekadašnjeg komšiju, koji mi je rekao da je veče prije toga Željko Jukić odveo mog brata Ibru. Nisam ni znala da je i on bio tu zatvoren”, ispričala je svjedokinja.

Željko Jukić je optužen da je od jula do septembra 1993. učestvovao u progonu bošnjačkih civila, ubistvima i prisilnim nestancima u Prozoru.

Bećirović je kazala da posmrtne ostatke brata nikada nije pronašla.

“Suprug mi je pronađen. Na identifikacijskom listu je pisalo da je umro nasilnom smrću. Njega sam sahranila”, rekla je Bećirović.

Kako je kazala Bećirović, u kući u Lugu je ostala do 9. avgusta 1993. godine, kada je sa ostalim mještanima napustila selo. Za sudbinu svog oca saznala je od majke, koja joj je ispričala da ga je optuženi Jukić “skinuo sa kamiona” ne davši mu da sa mještanima napusti selo Ustirama, u kojem su živjeli.

Na ovo ročište, Sudsko vijeće je pozvalo i Ibrahima Grcića, koji je na prethodnom ročištu – 15. novembra ove godine – dao iskaz kao svjedok Tužilaštva BiH. Prilikom izlaska iz sudnice, Grcić je optuženom opsovao “ustašku majku”, što je čuo sudski policajac koji je čuvao optuženog i to prijavio Sudskom vijeću.

Jasmina Kosović, predsjedavajuća Vijeća, tražila je od Grcića da potvrdi da li je tačno da je opsovao optuženog, te da objasni razlog zašto je to uradio.

“To je tačno, neću kriti. Na usnama optuženog sam vidio da i on meni nešto psuje. Izvinjavam se za svoje ponašanje Sudu, ali optuženom se ne mogu izvinuti. Nakon svega što sam prošao i preživio, ne mogu”, objasnio je Grcić.

Sljedeće ročište zakazano je za 27. decembar.

D.E.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.