Četvrtak, 22 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Ja sam poslom došao u ‘Vilinu Vlas’. Tu je bilo 18 ljudi, kao i novinar ‘Duge’ iz Beograda, Milan Lukić i Oliver Krsmanović. Milan je rekao da je novinar naš čovjek. Pričalo se da je Milan doveo muslimane iz autobusa. Rekli su im da izvade pare i naredili im da legnu. Udarali su ih nogama i rukama”, naveo je zaštićeni svjedok VVS.

Prema njegovom iskazu, jedan od zarobljenih je molio da mu dopuste da nazove brata i da će im dati 5.000 maraka. “Oliver ga je zagrlio i rekao: ‘Dobro, vidjet ćemo nešto’”, kazao je svjedok.

Dodao je da je vidio kako Milan Lukić i Krsmanović zarobljene Bošnjake ubacuju u kamion, koji je odvezen u pravcu Višegrada.

“Vidio sam kako ih sprovode. Bio je mali put do jezera. Čuo sam rafalnu paljbu… Gledalo je pedesetak žena i djece, mještana”, rekao je VVS, koji je svjedočio pod posebnim mjerama zaštite za ugrožene i svjedoke pod prijetnjom.

Njegov iskaz je pročitalo Sudsko vijeće nakon što ga je u decembru prošle godine saslušalo drugo vijeće Suda BiH. Posebne mjere odobrene u ovom slučaju podrazumijevaju da identitet svjedoka nije poznat nikome, osim tužiocu i vijeću koje ga je ispitalo.

Svjedok VVS je naveo da poznaje Krsmanovića i da ga je viđao s Milanom Lukićem, koji je prvostepenom presudom Haškog tribunala osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

“Mogli su da rade šta su htjeli, da ubijaju ljude svih nacionalnosti i svakog ko im se suprotstavi”, rekao je svjedok, dodavši da je čuo da je Lukić izjavio da je “namirio hiljadu duša”.

Kako stoji u optužnici, Krsmanović je, zajedno sa Lukićem i drugima, 22. oktobra 1992. godine u opštini Rudo učestvovao u zarobljavanju 16 bošnjačkih civila iz Srbije, koji su autobusom išli u Priboj. Ove civile su, kako se navodi, odveli u “Vilinu Vlas”, gdje su ih tukli drvenim palicama, a potom lišili života.

Krsmanoviću je na teret stavljeno i da je, kao pripadnik Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), nečovječno postupao prema duševno oboljelom Muji Parangliji u logoru Rasadnik u Rogatici.

O ovom je govorio zaštićeni svjedok Tužilaštva BiH OK-19, koji je takođe bio zatočen u Rasadniku. U ćeliji su se jednom, kako je rekao, pojavili Krsmanović, Lukić i Ristić zvani Kinez.

“Taj čovjek je, kao i ja, bio iz Žepe. On nije bio svjestan situacije u kojoj se nalazi. (…) Mujo je koga god je vidio pitao: ‘Kume, daj mi jednu cigaru.’ Tako je i njih, a oni su mu pojačavali plamen na upaljaču. On plače i padne i opet ih pita da mu daju cigaru, a oni ga tuku”, prisjetio se OK-19.

Mujo Paranglija je, kako je rekao svjedok, nakon nekoliko dana odveden i više ga niko nije vidio.

Svjedok OK-19 je ispričao kako je Lukića, Krsmanovića i druge vidio kada je i sam zarobljen dok je 1995. godine pokušavao da napusti Žepu. Dok su ih sprovodili prema Višegradu, kako je ispričao, grupa zarobljenika je izvedena kod jedne česme s Lukićem, a on je iz vozila u kojem se nalazio s Krsmanovićem i drugima čuo paljbu.

Kada je poslije u Rasadniku ponovo sreo optuženog, ovaj ga je upitao da li ga poznaje , a kada je svjedok iz straha odgovorio da se ne sjeća, Krsmanović ga je pitao: “Zar se ne sjećaš kad smo ti pobili one?”

Suđenje će se nastaviti u utorak, 13. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih