Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Na Skupštini općine je smijenjen Taib Gogić, načelnik općine Olovo, ali je i dalje radio javašluk i to se trebalo spriječiti”, rekao je svjedok Jasmin Helja, koji je bio u ratnom Predsjedništvu ove općine.

Svjedočeći na poziv prvooptuženog Bašića, on je rekao da su obavijestili vrh Armije BiH (ABiH) da “Taib nije pod kontrolom”.

Prema njegovom iskazu, Vojna bezbjednost 1. slavne olovske brigade 25. januara 1994. obavila je razgovor s Gogićem, a saznao je kako Služba državne bezbjednosti nije učestvovala u tom razgovoru.

Bašić je, prema optužnici, bio načelnik ratnog Odjeljenja Službe državne bezbjednosti u Olovu.

Njemu i Šijaku, vojnom policajcu 122. lake brigade ABiH, na teret se stavlja da su silovali zaštićenu svjedokinju A 25. januara 1994. godine, isti dan kada je, kako je naveo svjedok, obavljen razgovor sa Gogićem.

Svjedok Helja kazao je da se sa optuženim posvađao jer mu nije želio reći zbog čega nije saslušao Gogića.

On je kazao da poznaje svjedokinju A i da je ona bila odbornik u Skupštini općine Olovo i da je “aktivno učestvovala u tome”.

Svjedok Midhat Hasanspahić je rekao kako je na poziv Bašića bio angažovan u službi Državne bezbjednosti od oktobra 1993. do februara 1994. godine.

“Imao sam dva zadatka – zaštita curenja informacija, te problem u funkciji pojedinih osoba kao što je bio Taib Gogić”, kazao je svjedok i dodao da mu je Bašić rekao kako se s Taibom treba obaviti informativni razgovor.

Suđenje će se nastaviti 10. septembra.

                                                                                                                                       M.B.
Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi