Nedjelja, 4 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zehra Džafo kazala je da je njen brat Mušan Džafo 1992. bio zaposlen u fabrici namještaja “Varda” u Višegradu i da je povremeno išao na posao.

“Čula sam da je izveden i odveden na Drinu. Tu su ih ubili”, rekla je Džafo, dodavši da je tijelo brata identifikovala 2010. godine.

Azra Osmanović opisala je kako se u proljeće 1992. počela komplikovati bezbjednosna situacija.

“Počele su barikade, presretanja. Ljudi su počeli da nestaju, ali mislila sam da su nešto krivi. Nisam ni posumnjala da se meni i mojima nešto može desiti”, rekla je Osmanović.

Njen suprug Hamed, koji je također radio u “Vardi”, kako je navela, nestao je tog proljeća, a njegovo tijelo je pronađeno nakon osam godina.

“Čula sam da su neki odvedeni iz ‘Varde’, ali ne znam je li moj muž bio među njima”, rekla je ona.

Osmanović je čula i smatra da su za ova ubistva odgovorni Milan Lukić i “njegovi”.

“Milan je bio strah i trepet u Višegradu, samo kad se vidi da prođe passat boje trule višnje koji je on vozio. Ne znam odakle im tolika mržnja”, kazala je Osmanović i dodala da se pričalo da je i optuženi Krsmanović bio u Lukićevoj grupi.

Milan Lukić je, kao vođa paravojne jedinice “Beli orlovi”, prvostepenom presudom Haškog tribunala osuđen na doživotnu robiju.

Krsmanoviću je na teret stavljeno da je, kao pripadnik Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u ubistvima, silovanjima i prisilnim nestancima bošnjačkog stanovništva u Višegradu.

U optužnici se navodi da je 7. juna 1992. pomogao u ubistvu šest ljudi, koji su odvedeni iz fabrike “Varda” i ubijeni na Drini.

Svjedokinje nisu vidjele, niti imaju saznanja, o učešću optuženog u ovom događaju, ali žele da odgovorni budu procesuirani, kao i da one dobiju naknadu.

“Meni niko ne može nadoknaditi moj život koji je stao u 44. godini života. Sve sam ostavila, bila sam gladna. U mojoj familiji je ubijeno više od 100 ljudi, nisam izgubila samo muža”, kazala je Osmanović.

Suđenje će biti nastavljeno u petak, 23. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata