Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Munib Halilović, tužilac Tužilaštva BiH, kao razloge za produženje pritvora naveo je da bi osumnjičeni, boraveći na slobodi, mogao utjecati na svjedoke i saučesnike, te uništiti, krivotvoriti ili sakriti materijalne dokaze.

Državno tužilaštvo sumnjiči Miroslava Krajišnika da je počinio zločin protiv čovječnosti tako što je u junu 1992. godine naredio ubistvo deset civila bošnjačke nacionalnosti.

Krajišnik je osumnjičen da je učestvovao u zarobljavanju i progonu većeg broja osoba, uglavnom žena i djece bošnjačke nacionalnosti, s područja Nahoreva, Poljina i drugih sarajevskih naselja.

Obrazlažući zahtjev za određivanje pritvora, Munib Halilović, tužilac Tužilaštva BiH, naveo je da se radi o istrazi više osoba koje se sumnjiče za isto djelo kao i Krajišnik, i neke od njih su u bjekstvu. Jedna osoba je već optužena i, kako je kazao tužilac, postoji mogućnost da se na kraju napravi “procesna zajednica s već postojećim predmetom”.

Halilović je također naglasio da je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) do sada ispitala 15-ak svjedoka, ali da u narednom periodu slijedi ispitivanje najbližih saradnika osumnjičenog.

“Radi se o svjedocima koji znaju šta se dešavalo u inkriminisano vrijeme, o ulozi osoba u tim dešavanjima, a imaju i informacije gdje se nalaze tijela ubijenih”, kazao je tužilac.

Veljko Čivša, branilac osumnjičenog, ocijenio je kako ne postoje razlozi za određivanje pritvora.

“Pritvor se može odrediti na postojeće razloge, ali opasnost mora biti identifikovana, te postojati dokazi za to – uopštene formulacije nemaju značaja”, objasnio je branilac Čivša.

On je zatražio od Sudskog vijeća da naloži tužiocu da preda braniocu osumnjičenog kopije dokaza i iskaza koji su do sada dati u istrazi, na šta je Halilović odgovorio da to nije dužan raditi, pojasnivši da je svjedoke ispitala SIPA i da on iskaze nema kod sebe.

Davorin Jukić, član Sudskog vijeća, upitao je tužioca za eventualne blaže mjere zabrane, ali je odgovor tužioca bio da niti jedna mjera nije adekvatna u ovoj fazi postupka, jer se, kako je Halilović ponovo naglasio, trenutno saslušavaju najbliži saradnici.

Miroslav Krajišnik je kazao Sudskom vijeću da on ne želi ni u kojem slučaju opstruirati istragu, te da su svi svjedoci njegovi dobri prijatelji.

“Istina je jedina odbrana za mene”, kazao je osumnjičeni.

M.B.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.