Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće pozvalo je Refika Šehića, te zaštićenu svjedokinju S3 kako bi u sudnici prepoznali Zorana Crnogorca, svjedoka kojeg je Vijeće saslušalo na ročištu održanom 8. novembra ove godine, kada je izjavio da nikada nije ratovao na “biočkom ratištu”.

Šehić je rekao da je 29. maja 1992. vidio Crnogorca, zajedno s optuženim Pustivukom, u grupi što se kretala u pravcu kuće bošnjačke porodice u Gornjoj Bioči (općina Ilijaš), u kojoj su, prema optužnici, ubijene dvije, a ranjene tri osobe.

“Vidio sam ga, i Zoran je bio s njima. Gledao sam ih s prozora kuće. Od mene su bili udaljeni oko deset metara. Ubrzo nakon što su prošli, čula se pucnjava”, kazao je svjedok, potvrdivši da se ista grupa vraćala natrag noseći dvoje ranjene djece. Šehić je dodao i da tog dana nije vidio da drugi vojnici prolaze kroz selo.

Crnogorac na ovom ročištu nije davao iskaz, već je samo ušao u sudnicu kako bi ga svjedok Šehić prepoznao. Svjedoci Šehić i S3 su već dali iskaz u korist Tužilaštva BiH na suđenju Pustivuku.

Srpko Pustivuk je optužen da je, kao pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ilijaš, 29. maja 1992. godine, s drugim pripadnicima vojske i policije Srpske Republike BiH, učestvovao u napadu na civile u selu Gornja Bioča.

U optužnici se navodi da su tom prilikom ubijena dva, a teško ranjena tri civila, od kojih je dvoje bilo maloljetno. Tužilaštvo BiH tereti Pustivuka da je tokom maja i juna 1992. učestvovao i u nezakonitom zatvaranju civila Bošnjaka, koji su potom pritvarani u logore i druge zatočeničke centre.

Iskaz svjedokinje S3 dat je bez prisustva javnosti.

Sudsko vijeće je među dokaze uložilo tri dokumenta, između ostalog i dopis Centra javne bezbjednosti (CJB) Istočno Sarajevo, u kojem se navodi da u arhivama nisu pronađene službene zabilješke Srpka Pustivuka iz SJB-a Ilijaš.

Iznošenje završnih riječi Državnog tužilaštva zakazano je za 29. novembar ove godine.

J.Đ.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu