Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Pritvor prema odluci Suda BiH može trajati najduže tri godine.

Dževad Muratbegović, tužilac Tužilaštva BiH, kazao je kako Optužba smatra da, nakon potvrđivanja optužnice protiv Gazdića, optuženom treba biti produžen pritvor zbog “mogućnosti bjekstva ili uticaja na svjedoke”.

“Smatramo da bi puštanjem optuženog na slobodu postojala realna opasnost od bjekstva”, rekao je Muratbegović.

Gazdićeva Odbrana je kazala kako smatra da ne postoje elementi za produženje pritvora optužnom i predložila je da mu se odrede mjere zabrane. “Svi svjedoci koje je Tužilaštvo navelo u optužnici su zaštićeni i zbog toga moj klijent ne može uticati na svjedoke jer ne zna ni ko su”, kazao je Duško Tomić, branilac optuženog Gazdića.

Optuženi je rekao kako ima mogućnost da boravi u porodičnom stanu u Foči, te da će se javljati u policijsku stanicu svaki dan, ukoliko je potrebno.

Tužilaštvo BiH tereti Gazdića, nekadašnjeg pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), da je od početka aprila 1992. do kraja marta 1993. nečovječno postupao prema ženskim osobama bošnjačke nacionalnosti, koje su bile nezakonito zatvorene u prostorijama sportske dvorane “Partizan” u Foči.

U optužnici Državnog tužilaštva stoji da je Gazdić dolazio u stanove i sportsku dvoranu “Partizan”, gdje su bili zatvoreni civili, te da je u više navrata odvodio ženske osobe, među kojima su bile i maloljetne djevojčice.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao