Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Sva društva na prostoru bivše Jugoslavije zapravo pokazuju veliku nespremnost da se suoče sa svojom prošlošću. Ovdje postoje problemi koji nisu dobili vidljivost. Dobro je za društvo da se o tome govori. Potrebno je sačuvati pijetet prema žrtvama, a progovoriti o dijelovima nacionalnih korpusa koji su radili stvari a koje nisu za pohvaliti”, smatra Oliver Frljić, režiser predstave Pisma iz 1920.

Umjesto metafore, za rad na predstavi Pisma iz 1920. Frljić je uzeo društvenu stvarnost.

Ispitujući granice slobode javnog govora, s obzirom na upite da li očekuju da će predstava zbog tematike i provokativnosti biti osporavana i zabranjivana, Frljić se, kaže, “smatra privilegovanim što može reći ono što se mnogi ne usuđuju”.

“Počev od zločina koji su se događali konkretno u Zenici za vrijeme rata i koji su vršeni od strane… nije dokazano, da ne prejudiciramo… od strane ljudi koji su itekako prisutni u javnom životu. U predstavi smo vrlo konkretni…”, nagovještava režiser sadržaj, očekujući jaku reakciju publike.

Takvu reakciju je tražio i od glumaca, koji, na nekom nivou u predstavi, predstavljaju sebe i govore u svoje ime. Među njima su Adis Mehanović i Saša Handžić iz Zenice.

Mehanović kaže da je sretan što je dio pionirskog poduhvata – predstave koja će puno reći.

Na pitanje kako se osjeća nakon predstave u kojoj se govori o Muzičkoj školi u Zenici, koja je služila za zadržavanje, mučenje i likvidacije, Handžić kaže da se niko ne osjeća lagodno. Svi imamo, smatra, dozu straha od toga šta se može desiti poslije, naprimjer da se predstava zabrani, optuže ih za nešto… Unatoč tome, Handžić misli da to treba pokrenuti i “srcem krenuti u projekt”.

Strah od izostanka reakcije ima i njegov kolega u predstavi glumac Slaven Vidak.

“U panici sam ako se ništa ne desi, čak ni nakon ovakve predstave. Trebala bi nešto promijeniti. Ako se to ne desi, ne znam šta još možemo učiniti”, dodaje Vidak.

Oliver Frljić je rođen u Travniku, a ova predstava je njegov prvi režiserski rad u BiH. O naslijeđu 90-ih, ratovima, zločinima i šovinizmu pravio je predstave u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji.

Pismo  iz 1920. je naziv preuzet iz pripovijetke Ive Andrića, koji je na našim prostorima više puta politički instrumentaliziran.

Dž.S.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu