Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svetko Kukolj, bivši pripadnik Drugog krajiškog korpusa VRS-a, svjedočeći u korist Odbrane prvooptuženog Selimovića, rekao je da je zajedno s još jednim vojnikom zarobljen sredinom maja 1995. godine u blizini Bihaća.

Kukolj tvrdi da je dva ili tri dana bio zatočen u samici u hotelu “Park”, a potom je prebačen u zatvor “Luke” u Bihaću, gdje ga je ispitivao Selimović.

“Samo jednom sam dao izjavu, i to pismenu, odgovarajući na njegova pitanja. Poslije me je pozivao, ali samo na kafu i cigare… Uvijek smo pričali o uobičajenim stvarima. Bio je korektan prema meni”, kazao je Kukolj, dodavši da je razmijenjen u junu 1995. godine.

Uz Selimovića, Tužilaštvo BiH tereti Adila Ružnića i Emira Mustafića da su u od 1994. do 1996. godine pomagali zatvaranje pripadnika vojske i policije Republike Srpske, te civila, u zatočeničke centre u Bihaću, Cazinu i Bosanskom Petrovcu.

U optužnici se navodi da je Selimović bio referent za kontraobavještajne poslove i zamjenik načelnika Odjeljenja vojne bezbjednosti Petog korpusa Armije BiH (ABiH), Ružnić pomoćnik komandanta za poslove bezbjednosti, a Mustafić vojni policajac.

Odgovarajući na pitanja o uslovima u zatvoru “Luke”, Kukolj je rekao da su zatvorenici imali dva obroka dnevno, sedmično kupanje i ljekarsku pomoć.

Odbrana Selimovića je u sudnici prikazala snimak razgovora novinara sa zarobljenicima iz zatvora “Luke” iz juna 1995. godine, a na kojem su zarobljenici izrazili zahvalnost osoblju zatvora “zbog humanog i korektnog odnosa”.

No, Draško Đervida, drugi svjedok Odbrane na ovom ročištu, rekao je da su se zarobljenici prije razmjene dogovorili o davanju izjava, zbog “onih koji su ostali u zarobljeništvu”.

“Nakon što su vojnici koji su prije nas bili razmijenjeni dali ‘negativne’ komentare o uslovima boravka u zarobljeništvu, znali smo da će onda oni koji su ostali u zatvoru biti pretučeni”, kazao je Đervida, koji je ranije svjedočio u korist Tužilaštva BiH.

Đervida je kazao i kako ostaje pri ranije datoj tvrdnji da je tokom devetomjesečnog zarobljeništva izgubio preko 30 kilograma.

Mile Međed, bivši načelnik Odjeljenja resora Državne bezbjednosti u Prijedoru i treći svjedok Odbrane, kazao je da je tokom 1995. godine obavio neslužbeni razgovor s Vojislavom Kondićem, bivšim zatočenikom iz zatvora “Luke”.

“Iako na tom dokumentu stoji moj potpis, ja ne znam ko je obavio razgovor s Kondićem, koji mi je prethodno u neformalnom razgovoru ispričao da je bio zarobljen u zatvoru ‘Luke’, i da tamo nije bio tučen”, izjavio je Međed.

Naredno ročište zakazano je za srijedu, 13. juli 2011. godine.

J.Đ.
Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću