Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Refik Šehić tvrdi da je vidio optuženog Srpka Pustivuka u grupi “naoružanih komšija” koji su išli prema zaseoku Selimovići, nakon čega se čula “galama i pucnjava”.

“Pucnjava je trajala više od pola sata. Ista grupa koju sam vidio da je otišla prema kućama Selimovića, vraćala se nazad. Srpko je u rukama nosio ranjenu djevojčicu, a Mile Pustivuk ranjenog dječaka… Poslije sam saznao da su tada ubijeni Uzeir i njegov sin Zahid”, kazao je svjedok, ne objasnivši ko je Mile Pustivuk.

Šehić je dodao kako mu je par dana poslije Uzeirov najmlađi sin prstom pokazivao na Srpka, govoreći da mu je on ubio oca i brata.

Tužilaštvo BiH tereti Pustivuka da je tokom maja i juna 1992. godine u selu Gornja Bioča (općina Ilijaš), s drugim pripadnicima vojske i policije Srpske Republike BiH, učestvovao u napadu na civile, među kojima je bilo i djece. Prema optužnici, tom prilikom su ubijena dva, a teško ranjena tri civila.

Bego Selimović, drugi svjedok Tužilaštva, kazao je da je vidio tijela ubijenog brata Uzeira i njegovog sina Zahida. Naime, svjedok tvrdi kako je bio u grupi zatočenika koje je izvjesni Čedo Pustivuk poslao da pokopaju mrtve, par dana nakon što su ubijeni.

“Kućna vrata bila su razvaljena i izrešetana. Tijela su bila ispred, jedno pored drugog. Uzeir je bio pogođen u prsa i imao je veliku ranu na leđima. Zahid je bio rasječen po ruci i nozi, a mecima pogođen u vrat i sljepočnicu. Sahranili smo ih ispod jedne jabuke”, kazao je svjedok.

Selimović i Šehić su ispričali da je više od 60 muškaraca bošnjačke nacionalnosti iz sela Gornja Bioča bilo zatvoreno u mjesnoj školi.

“Nama su govorili kako smo tu smješteni radi sigurnosti, jer su došli ‘arkanovci’. Međutim, niko od nas nije vidio nepoznate vojnike, sve su to bili naše komšije – Srbi”, kazao je Šehić, naglašavajući kako je “ta sigurnost za njega predstavljala pet mjeseci logora”.

Svjedoci Optužbe su ispričali da su otprilike nakon šest dana zatočeništva u školi, autobusom i kamionom prebačeni u “Iskrin” magacin u Podlugovima (općina Ilijaš), a nakon toga u “Planjinu kuću” u Semizovcu (općina Vogošća). Selimović je kazao da je razmijenjen tek u februaru 1993. godine.

Optužnicom Državnog tužilaštva Pustivuk se tereti da je, kao milicioner-specijalista u Stanici javne bezbjednosti (SJB) Ilijaš, učestvovao u hapšenju i zarobljavanju civila Bošnjaka, koji su potom odvođeni u druge logore i objekte za zatočenje.

Nastavak suđenja zakazan je za 24. maj 2011. godine.

J.Đ.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu