Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vlatko Jarak zvani Doktor, bivši pripadnik Prve brigade “Knez Domagoj” HVO-a, negirao je da je tokom jula i augusta 1993. godine učestvovao u prisilnom preseljenju i protivzakonitom zatvaranju Bošnjaka s područja Stoca.

Državno tužilaštvo tereti Jarka, između ostalog, da je naredio pripadnicima HVO-a da trojici civila bošnjačke nacionalnosti zavežu ruke bodljikavom žicom, nakon čega su ih odveli u Koštanu bolnicu u Stocu, gdje su nezakonito zatvarani Bošnjaci s područja ove općine.
 
Jarak je također optužen da je tokom augusta 1993. godine učestvovao u prisilnom preseljenju bošnjačkog stanovništva u Blagaj, izvođenju civila iz njihovih kuća i prebacivanju u Srednjoškolski centar i krug fabrike “TGA” u Stocu.
 
Zatvoreni civili su, prema navodima optužnice, cijeli dan držani bez hrane i vode, oduzete su im dragocjenosti, nakon čega su muškarci izdvojeni i odvedeni u nepoznatom pravcu, dok su žene i djeca odvezeni u Blagaj.
 
Jarak se brani sa slobode, a optužnica protiv njega je potvrđena u decembru prošle godine.

Jasmina Kosović, sutkinja za prethodno saslušanje, na ovom ročištu je kazala da je Tužilaštvo BiH podnijelo prijedlog da se ovaj slučaj prebaci na procesuiranje Kantonalnom sudu u Mostaru, koji je mjesno nadležni sud.

“Dat ćemo Odbrani rok od tri dana da se izjasni o ovom prijedlogu Tužilaštva, nakon čega će cijeli spis biti proslijeđen Krivičnom vijeću Suda BiH, koje će donijeti konačnu odluku o tome”, pojasnila je Kosović.

Prema Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina, koju je Vijeće ministara BiH usvojilo krajem 2008. godine, manje osjetljivi predmeti ratnih zločina mogu biti prebačeni u nadležnost kantonalnim ili okružnim pravosudnim institucijama, dok se osjetljivi predmeti procesuiraju na Državnom sudu.

D.Dž.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović