Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Određivanje pritvora Gajiću, Tužilaštvo BiH je zatražilo zbog mogućnosti da će boravkom na slobodi vršiti uticaj na svjedoke, te narušiti javni red i mir.

“Osumnjičeni je već vršio kontinuiran i uporan uticaj na svjedoke koje je Tužilaštvo BiH saslušalo tokom istrage. Mi smatramo da ukoliko Gajić bude boravio na slobodi, da će se pritisak na svjedoke intenzivirati i na taj način doseći nivo zlostavljanja, te dovesti u pitanje krivični postupak”, kazao je Dragan Čorlija, državni tužilac.

Odbrana osumnjičenog usprotivila se prijedlogu Tužilaštva BiH, ocijenivši ga “nepotpunim i punim hipotetike”, a Sud će odluku donijeti naknadno.

Gajića, nekadašnjeg pripadnika jedinice “Orlovi Grmeča” pri Drugom krajiškom korpusu Vojske Republike Srpske (VRS), Državno tužilaštvo sumnjiči da je učestvovao u ubistvu ratnog zarobljenika bošnjačke nacionalnosti u blizini Bihaća.

Nenad Balaban, branilac osumnjičenog, kazao je da Gajić uopšte nije kriv za zločin za koji se sumnjiči, te da bi mjera pritvora bila potpuno neadekvatna.

“Ovaj čovjek je invalid narušenog zdravlja koji jedva hoda. Ima dvoje male djece. Pritvor bi bio drakonska mjera koja bi dovela njegovu porodicu na rub egzistencije. Mi smatramo da bi Sud trebao odrediti neke mjere zabrane umjesto ovakve mjere”, dodao je Balaban.

Osumnjičeni Gajić je rekao da nikada ranije nije bio krivično gonjen, te da ga “najviše pogađa što se trpa u zatvor”.

Gajića su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili u Ribniku kod Ključa u srijedu, 28. decembra ove godine.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.