Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

 

Adamović je kazao da je bio zamjenik komandanta za informisanje i vjerska pitanja Ključkog bataljona, te da je 1. juna 1992. prisustvovao raspravi o formiranju Komande odbrane grada u Skupštini opštine Ključ.

 

“Varijanta je bila da komandant bude Branko Ribić ili ja. Kroz raspravu je ostalo neriješeno pitanje ko će biti u Komandi odbrane grada. Narednog dana je došla informacija da se odustaje od formiranja Komande odbrane grada, te je donesena odluka o formiranju 17. lake pješadijske brigade”, rekao je drugooptuženi Adamović.

 

Prema optužnici, Adamović, nekadašnji komandant odbrane grada Ključa i zamjenik komandanta Ključkog bataljona Teritorijalne odbrane (TO), i Boško Lukić, nekadašnji komandant Štaba TO-a, terete se za organizovanje i izvođenje širokog i sistematičnog napada na području Ključa, nezakonita hapšenja, zlostavljanje i ubistva bošnjačkog i hrvatskog stanovništva od kraja maja do sredine augusta 1992. godine.

“Nisam učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu”, rekao je Adamović.
Adamović je kazao da je krajem 1993. ili početkom 1994. potpisao pristupnicu da postane član Srpske demokratske stranke (SDS), te da je pristupnicu, u kojoj piše da je pristupio SDS-u početkom 1992., vidio tek nakon što je uhapšen 2008. godine.

Optuženi je kazao kako nije bio član Kriznog štaba općine Ključ.

Adamović je rekao da bataljon kojem je pripadao nije učestvovao u artiljerijskim napadima na naselja Pudin Han i Velagići, u kojima je život izgubilo najmanje 12 civila, te da mu nije poznato da je najmanje 1.161 civil iz Ključa odveden u logor na Manjači, gdje je veći broj zarobljenika podlegao od udaraca.

Prema njegovom iskazu, Ključki bataljon je 30. juna 1992. “zaposjeo” naselja Velagići, Krasulje i Ramići, gdje je bila smještena komanda.

Prema optužnici, muškarci Bošnjaci iz sela Velagići su 1. juna 1992. pozvani na policijski punkt, da bi iste večeri najmanje 78 civila bilo strijeljano.

“Poznata su mi ta ubistva u selu Velagići. Pripadnici bataljona u kojem sam bio nisu počinili ta ubistva. (…) Bataljon u tom rejonu je časno i pošteno obavljao zadatke. Tvrdim da od bataljona niko nije stradao”, rekao je Adamović.

Nastavak suđenja zakazan je za 1. decembar ove godine kada je planirano unakrsno ispitivanje Adamovića.

A.J.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu