Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Časni sude, tvrdim da nisam kriv ni po jednoj tački optužnice”, rekao je Lalović, kome će suđenje početi u roku od 30, odnosno maksimalno 60 dana.

Prema optužnici, Lalović je, radeći na obezbjeđenju zatvora kao pripadnik rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti Kalinovik, dozvoljavao ulazak vojnicima koji su vršili nasilje nad nezakonito zatvorenim civilima u Osnovnoj školi “Miladin Radojević”.

“Na ovaj način optuženi Lalović, protivno svojoj dužnosti da zaštiti zatočene civile, pomogao je u vršenju nasilja nad njima”, navodi se u optužnici.
Na teret mu je stavljeno da je krajem augusta 1992. godine dvojici vojnika Vojske Srpske Republike BiH, dozvolio ulazak u prostoriju u kojoj su silovali jednu zatočenicu, kao i da je nad zatočenim civilima primjenjivao mjere zastrašivanja i terora.

Sud BiH je 7. oktobra 2010. potvrdio tri tačke optužnice protiv Lalovića, a četiri tačke optužnice Tužilaštva BiH je odbio.

Za zločine u Kalinoviku pred Državnim sudom su prvostepenom presudom proglašeni krivim Ratko Bundalo i Neđo Zeljaja, koji su osuđeni na 19 odnosno 15 godina zatvora.

Oni su, između ostalog, proglašeni krivim i za nezakonito zatvaranje oko 300 civila u školi “Miladin Radojević”, gdje su držani u neuslovnim prostorijama, te izloženi silovanjima, ubistvima i drugim oblicima fizičkog i psihičkog zlostavljanja.

Bundalo je u to vrijeme bio komandant Taktičke grupe Kalinovik, a Zeljaja na dužnosti komandira Stanice milicije u SJB-u Kalinovik. Đorđislav Aškraba, koji je takođe optužen u ovom predmetu, nepravosnažno je oslobođen optužbi.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao