Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Jurišić je nakon objavljivanja presude pušten na slobodu.

Bruno Vekarić, zamjenik srbijanskog tužitelja za ratne zločine, odbio je komentirati odluku Suda, ali je kazao kako Kancelarija tužitelja za ratne zločine samo traži odgovor na pitanje ko je odgovoran za ubistva desetina vojnika JNA u maju 1992.

 Jurišić je u septembru 2009. godine nepravomoćno osuđen pred Odjelom za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu na 12 godina zatvora jer je naredio napad na kolonu vojnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) 15. maja 1992.

Nakon presude iz 2009. godine, Tužilaštvo i Odbrana su podnijeli žalbe. Tužiteljstvo je od Suda tražilo izricanje duže kazne, dok je Odbrana tražila Jurišićevo puštanje na slobodu “zbog nedostatka dokaza”.

Jurišić je nepravomoćno bio osuđen zato što je izdao “direktnu” naredbu, u svojstvu dežurnog šefa Operativnog štaba Centra službe bezbjednosti, za napad na brigadu JNA prilikom njenog povlačenja iz kasarne Husinjska buna u Tuzli.

Odbrana tvrdi da su snage JNA, koje su se povlačile noseći sa sobom municiju i oružje, prve otvorile vatru, a da su bosanske snage uzvratile vatrom braneći se. Odbrana također tvrdi da Jurišić nije izdao naredbu za otvaranje vatre nego je samo prenio naredbu nadređenog oficira.

Jurišićev povratak u Tuzlu očekuje se danas, a građani mu navodno pripremaju doček dobrodošlice.

B.B.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.