Članak

Korićanske stijene: Uništeni život

16. Marta 2010.13:55
Nakon što je prihvatilo sporazum o priznanju krivice, Sudsko vijeće je 18. marta zakazalo izricanje presude Ljubiši Četiću, optuženom za strijeljanje civila na Korićanskim stijenama.

This post is also available in: English

“Kajem se zbog svega što sam učinio i što sam uopšte bio u policiji, jer mi je to uništilo život. Želim da se izvinim žrtvama kojima sam, na bilo koji način, nanio zlo kao pripadnik policije u Prijedoru”, kazao je Četić.

Sudsko vijeće je nakon Četićevog svjedočenja i davanja izjave pokajanja žrtvama prihvatilo sporazum koji je potpisao s Državnim tužilaštvom, a koji predviđa da mu se izrekne kazna između 11 i 13 godina zatvora.

Četić, nekadašnji pripadnik Prvog interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, tereti se sa Zoranom Babićem, Miloradom Radakovićem, Miloradom Škrbićem i Željkom Stojnićem, pripadnicima istog voda, te Dušanom Jankovićem, nekadašnjim komandirom SJB-a Prijedor, za učešće u strijeljanju oko 200 muškaraca na planini Vlašić, 21. augusta 1992. godine.

Civili su, smatra Tužilaštvo, prethodno izdvojeni iz konvoja kojim je preko 1.200 Bošnjaka i Hrvata prevoženo iz Prijedora ka Travniku.

Učešće u ovom zločinu su prethodno priznali Damir Ivanković i Gordan Đurić, koji su osuđeni na 14, odnosno osam godina zatvora.

Četić je tokom svjedočenja kazao da je pripadnik interventnog voda SJB-a Prijedor postao u julu 1992. godine, te potvrdio da su ostali optuženi bili pripadnici istoga voda, dok je Dušana Jankovića prepoznao kao “nadređenu osobu u SJB-u”.

“Radili smo smjene, i 21. augusta – kada je bio konvoj – svi smo se našli u zgradi milicije. Došao je pokojni komandir Miroslav Paraš i naredio da se ne udaljavamo jer ćemo svi ići na obezbjeđenje konvoja. Rekao je da se ide na Vlašić”, ispričao je Četić, te dodao da je toga dana kod oružarnice SJB-a vidio “komandire voda Paraša i Petra Čivčića” kako razgovaraju s Dadom Mrđom i Dušanom Jankovićem.

Darko Mrđa je pred Haškim tribunalom osuđen na 17 godina zatvora zbog učešća u zločinu na Korićanskim stijenama, dok je pred Sudom BiH u toku suđenje Petru Čivčiću, koji se sa Sašom Zečevićem, Radoslavom Kneževićem, Marinkom Ljepojom i Brankom Topolom tereti za isti zločin.

“Čim sam stigao u Tukove, vidio sam da je kolona već poredana, prvo kamioni pa autobusi, i mnoštvo policije i građana koji trebaju ići. Stao sam kod K1, a svi su pripadnici interventnog voda bili tu pokraj vozila. Bilo je i nekih iz aktivne policije, poput Duleta Jankovića, koji je bio u policijskom golfu”, kazao je Četić.

Prema njegovoj procjeni, u konvoju je bilo između 15 i 20 vozila. Kako je optuženi kazao, prvo stajanje je bilo u Kozarcu, gdje su se priključila vozila iz Trnopolja, u kojima su bili Knežević, Škrbić i Draško Krndija.

Na putu između Banje Luke i Skender-Vakufa, prisjetio se Četić, konvoj se zaustavio dva ili tri puta kako bi se “putnici rashladili”.

“Primijetio sam u par vozila nekih kesa i da su se kupile pare, ali ja nisam. U svom kamionu sam vidio Damira Ivankovića, a kad sam ga zovnuo, izletio je i dao mi je u šaci nešto para i nakita, i ja sam to u džep stavio. Samo je rekao: ‘Idi popij piće i ćuti’”, ispričao je Četić.

U optužnici stoji da su pripadnici interventnog voda u više navrata od civila, “uz prijetnju da će ih ubiti”, oduzimali novac, zlato i druge dragocjenosti.

Nakon što je konvoj prošao Skender-Vakuf, dodao je optuženi, zaustavljen je pokraj rijeke Ilomske, gdje je “vidio pretežno sviju iz interventnog voda”, te je od K1 čuo “da treba neko biti likvidiran”.

“Vidio sam Paraša i Mrđu kako pričaju s Jankovićem i nešto dogovaraju. Janković je onda otišao, a Paraš mi je rekao da dođem do dva autobusa koja su bila puna civila”, kazao je optuženi, dodavši da je ušao u autobus sa Ivankovićem, Parašem i Zečevićem, te da su “vozili oko petnaestak minuta do mjesta pored stijena”.

“Mrđa je naredio da putnici izađu. Civili su izašli i kleknuli i, dok se to dešavalo, već se mogla čuti iz drugog autobusa pojedinačna pucnjava. Mi smo stajali iza njih – Zečević, Mrđa, Paraš i ja. Odmah je počela pucnjava, bilo je iznenada i zastrašujuće”, rekao je Četić.

Optuženi tvrdi da je pucao iz “malokalibarske puške”, te da je ispucao samo pet metaka, nakon čega su neki civili počeli da bježe.

“Paraš je dotrčao i dao mi automatsku pušku i izgalamio se na mene. Tu sam ispalio samo par metaka i gotovo je bilo. Kasnije su poslali Ivankovića da siđe i vidi ima li preživjelih. To je trajalo, ali ja nisam čekao, čim je došao prvi kamion nazad, ja sam se ukrcao i vratio u Prijedor”, dodao je on.

Nakon svjedočenja, Tužilaštvo BiH je u završnoj riječi istaklo kako će sporazum sa Četićem pomoći “bržem i efikasnijem procesuiranju ratnih zločina”, dok je Odbrana zatražila da “kazna bude blaža”.

“Zločin se ničim ne može pravdati, ali u to vrijeme bilo je ratno stanje i mediji u zemlji i rukovodstva su raspirivali nacionalnu mržnju, tako da mlad čovjek nije mogao formirati pravilna shvatanja o dopuštenom i zabranjenom”, kazao je branilac Slobodan Perić.

Suđenje ostaloj petorici optuženih nastavit će se 22. marta 2010. godine, saslušanjem prvih svjedoka Odbrane Dušana Jankovića.

Povezani članci

This post is also available in: English