Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ukoliko četvrtooptuženi Četić sklopi sporazum, iskaz će dati u korist Tužilaštva.

Ljubišu Četića, skupa sa Zoranom Babićem, Miloradom Radakovićem, Miloradom Škrbićem, Dušanom Jankovićem i Željkom Stojnićem, bivšim pripadnicima interventnog voda i Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, Tužilaštvo BiH tereti za ubistva oko 200 civila na Korićanskim stijenama. Prema navodima optužnice, civili su izdvojeni iz konvoja koji se 21. augusta 1992. godine kretao iz Prijedora ka Travniku.

Prvobitno su istom optužnicom bili obuhvaćeni Damir Ivanković i Gordan Đurić, također bivši pripadnici interventnog voda, koji su sredinom 2009. godine priznali krivicu za učešće u ovom zločinu, te svjedočili protiv ostalih optuženih. Ivanković je u svom svjedočenju kazao da je vidio da su u strijeljanju civila na Korićanskim stijenama učestvovali Zoran Babić, Milorad Škrbić i Ljubiša Četić.

Ivanković je osuđen na 14, a Đurić na osam godina zatvora.

Na ovom ročištu Odbrana četvrtooptuženog u spis je uložila materijalne dokaze kojima nastoji dokazati da su dešavanja u Prijedoru “bila sukob dviju zaraćenih strana”, a ne etničko čišćenje i progon, kako se navodi u optužnici. Uloženi su i dokazi kojima Odbrana želi dokazati da Četić nije bio pripadnik interventnog voda SJB-a Prijedor u vrijeme počinjenja zločina.

Tužilaštvo je na većinu materijalnih dokaza uložilo prigovor, smatrajući ih nerelevantnim za ovaj slučaj.

Suđenje se nastavlja u ponedjeljak, 15. marta 2010. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao