Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su Miluna Kornjaču, Milorada Živkovića i Duška Tadića, koji su osumnjičeni za zločine protiv čovječnosti počinjene na području Čajniča od aprila do decembra 1992. godine.

Kako Justice Report saznaje, Kornjača je u to vrijeme bio “vojvoda” i komandant paravojne formacije “Plavi orlovi”, te komandant određenih zatočeničkih objekata u Čajniču, Živković načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u tom gradu i član Kriznog štaba, a Tadić pripadnik “Plavih orlova”.

Državno tužilaštvo ih sumnjiči da su planirali, organizirali i učestvovali u široko rasprostranjenom i sistematskom napadu na nesrpsko stanovništvo Čajniča, te da su učestvovali u progonu, protivpravnim lišenjima slobode, mučenjima, prisilnim nestancima, ubijanju i drugim nečovječnim djelima.

Po nalogu Tužilaštva, pripadnici SIPA-e pretresli su prostorije SJB-a i Općine Čajniče, te porodične kuće osumnjičenih.

Kornjača, Živković i Tadić su prve osobe uhapšene za zločine u Čajniču, a porodice žrtava iz ovog grada su u maju 2009. godine održale protest pred Sudom BiH tražeći procesuiranje odgovornih za stradanja njihovih najmilijih.

Porodice žrtava su tom prilikom tvrdile da je u maju 1992. godine u Lovačkom domu na Mostinju (općina Čajniče) ubijeno oko 100 civila, koji su “bez ikakvog razloga pokupljeni i odvedeni”.

Za zločine u BiH, između ostalog i na području općine Čajniče, Tribunal u Haagu je u februaru 2003. osudio na 11 godina zatvora Biljanu Plavšić, bivšu članicu Predsjedništva Republike Srpske, koja je, nakon odsluženja dvije trećine kazne, puštena na slobodu u oktobru 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Osman Mehmedagić: Dvostruki sistem diploma
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen za zloupotrebu položaja da ostane na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedoci Tužilaštva su potvrdili da su uz diplomu Američkog univerziteta dobili i diplomu Univerziteta SUNY iz Sjedinjenih Američkih Država.
Nužnost ubrzavanja procesa reforme pravosuđa, zaključak konferencije u Sarajevu
Nema dvojbe da bi se proces pravosudnih reformi trebao ubrzati i da u njemu trebaju učestvovati civilni sektor i stručna zajednica, zaključeno je na konferenciji “Strateški okvir za reforme u sektoru pravde u BiH i ključni propisi s ciljem unapređenja procesa”, gdje su učesnici ukazali i na sudbinu i propuste Strateškog okvira za reformu sektora pravde i ključnih zakona o radu pravosuđa.
Naredne sedmice počinje WARM festival