Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Stipe Žulj, bivši pripadnik Specijalne policije Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) tadašnje Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZHB), u Policijskoj upravi Livno, tereti se da je 3. novembra 1994. godine u naselju Olovo, općina Kupres, ubio pripadnika “neprijateljskih snaga”.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Tužilaštvo tereti Žulja da je kod svoje porodične kuće u naselju Olovo, tokom oružanog sukoba između Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), s jedne strane, i oružanih snaga Srpske Republike BiH, s druge strane, ubio Peru Periza nakon što je on pokazao “jasnu namjeru da se preda i podigao ruke uvis”.

Žulj je nakon toga nekoliko puta Periza udario rukom u predjelu glave i “u namjeri da ga liši života” pucao iz pištolja, te potom iz njegovog džepa uzeo 50 njemačkih maraka.

Početkom septembra 2009. godine Žulja su uhapsili pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) po nalogu Tužilaštva BiH.

Hrvatska Republika Herceg-Bosna (HRHB) je bila politička, kulturna, ekonomska i teritorijalna organizacija hrvatskog naroda u BiH. U novembru 1991. godine osnovana je kao zajednica, a u toku 1993. proglašena je republikom. Ukinuta je u martu 1994. godine, a njenim liderima i osnivačima trenutno se sudi u Haagu zbog ratnih zločina.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.