Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Učesnici Marša mira, tradicionalne manifestacije kojom se, već četvrtu godinu zaredom, obilježava genocid u Srebrenici, prešli su ukupno 110 kilometara.

Istim putem je na hiljade muškaraca i dječaka prošlo u julu 1995. godine pokušavajući doći na teritoriju pod kontrolom tadašnje Armije BiH. Na tom putu su morali izbjegavati kolone s pripadnicima srpske vojske i policije koji su tragali za njima. Mnogi nisu preživjeli ovaj put. Oni koji su uhvaćeni živi, odvođeni su na mjesta masovnih pogubljenja u Kasabi, Pilicama, Kravici…

U znak sjećanja ne sve njih organizuje se Marš mira – od Nezuka, mjesta gdje su prešli 1995. godine na teritoriju pod kontrolom Armije, do Potočara, Memorijalnog centra u krugu kojeg se svakog 11. jula obavlja dženaza ubijenima.

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Zatraženo utvrđivanje odgovornosti sudije iz Banje Luke zbog druženja sa zvaničnicima SNSD-a
Prijedlogom Ureda disciplinskog tužioca za izricanje disciplinske sankcije i završnim riječima punomoćnika tuženog, okončan je disciplinski postupak protiv sudije Osnovnog suda u Banjoj Luci Spasena Kelemana, pokrenut zbog tužbe o kršenju principa etičkog kodeksa sudija.
Prvi put prikazan animirani film “Fahrudin” o strijeljanju u Orahovcu
U Sarajevu je održana zatvorena projekcija animirano-dokumentarnog filma "Fahrudin", u produkciji Memorijalnog centra Srebrenica i Balkanske istraživačke mreže u BiH (BIRN BiH).
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću