Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Siniša Miljanić, bivši rezervni policajac pri Stanici javne bezbjednosti (SJB) Vlasenica, kazao je da mu je poznato da su “određena lica” pozivana tokom 1992. godine na saslušanje u policijsku stanicu u tom gradu, ali da “klasičnih privođenja nije bilo”.

“Bastaha poznajem kao rezervnog policajca. On je većinom bio zadužen kao vozač, jer je bio stariji i mogao je čuvati vozni park. Nisam čuo da se iko žalio na njega, a građani su imali mogućnost, mogli su se žaliti kada bi bio problem s rezervnom policijom. Moglo je doći i do razduživanja rezervnih policajaca, ako bi on počinio prekršaj ili samovoljno djelovao”, kazao je Miljanić, koji je iskaz dao kao svjedok prvooptuženog.

Državno tužilaštvo tereti Predraga Bastaha zvanog Car da je tokom 1992. godine, kao pripadnik rezervnog sastava policije, zajedno s Goranom Viškovićem zvanim Vjetar, tadašnjim pripadnikom Vojske Republike Srpske (VRS), sudjelovao u hapšenju, zatvaranju, protjerivanju i ubistvima Bošnjaka u Vlasenici.

Miljanić je u sudnici kazao da je rat u Vlasenici započeo “nekada tokom 1992. godine”, kada je u grad ušla “nepoznata vojska”.

“Među tim vojnicima bilo je nešto pripadnika u staroj vojnoj uniformi, ali više u nekoj novoj maskirnoj uniformi. Vojska je imala i transportere, to se sjećam da sam vidio. Tih dana je u gradu vladao opšti haos, bio je veliki priliv građana i masovnih odlazaka”, rekao je Miljanić.

Prema njegovom iskazu, SJB Vlasenica je, nakon ulaska vojske, razoružana “od nepoznatih ljudi”, te je tek nakon nekoliko dana nastavila s radom.

“Tih dana rezervni policajci su odlazili i dolazili stalno, bilo je slučajeva da čovjek zaduži i razduži uniformu isti dan. Kasnije, bio je rad po rasporedu – gdje su zaduženja, radiš ono što ti se kaže. Mogao si biti ili na liniji ili na punktu ili u patroli. Što se tiče samovoljnog rada, što se mene tiče, ja to nisam mogao. Nisam mogao nigdje ići gdje me nisu poslali”, dodao je Miljanić.

Na upit da li je primijetio da su Bošnjaci privođeni u SJB Vlasenica, svjedok je odgovorio da su “određena lica pozivana na razgovore oko ilegalnog naoružanja”, ali da klasičnih privođenja nije bilo.

“Ja lično nisam vidio bilo koga tamo. Što se tiče privođenja maloljetnika, to mi nije poznato, ali, po pravilima službe, to se nije moglo raditi bez roditelja ili staratelja”, dodao je Miljanić.

Prema navodima optužnice, Bastah se tereti da je 2. juna 1992. godine iz kuće izvukao maloljetnu osobu, čupajući je za kosu, i odvezao je do policijske stanice u Vlasenici, gdje ju je u hodniku počeo udarati, i to kundakom od puške, “snažno u predjelu prsa”.

Naredno ročište zakazano je za četvrtak, 11. juni 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.