Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon skoro dvije i po godine od izricanja prvostepene presude, Apelaciono vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) zakazalo je objavljivanje pravosnažne presude Momčilu Krajišniku za 17. mart 2009. godine.

Krajišnik, bivši predsjednik Skupštine Republike Srpske, u septembru 2006. nepravosnažno je osuđen na 27 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti, progon, istrebljenje, ubistva i deportaciju nesrba širom BiH. Osuđen je i za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s drugim liderima bosanskih Srba.

Istom presudom Krajišnik je oslobođen krivice za genocid i saučesništvo u genocidu.

Žalbe na prvostepenu presudu uložile su sve strane i sam optuženi, pri čemu se Tužilaštvo, između ostalog, žalilo na “neprimjereno malu kaznu”, dok je optuženom bilo dozvoljeno da u žalbenom postupku kao svjedoka sasluša Radovana Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske, koji u Haagu čeka početak suđenja za ratne zločine i genocid u BiH.

Karadžić, koji je saslušan 5. novembra 2008. godine, negirao je da je Krajišnik bio član Ratnog predsjedništva Republike Srpske, njegov blizak saradnik i “broj dva u Republici Srpskoj”.

Također je negirao činjenicu koju je utvrdilo prvostepeno Vijeće, da je Krajišnik imao ulogu u formiranju kriznih štabova, ratne komisije, regionalnih i općinskih struktura, osnivanju Srpske demokratske stranke (SDS) i Teritorijalne odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović