Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Mehmed Musić, prvi svjedok Odbrane Radeta Veselinovića, u nastavku suđenja za zločine počinjene u Hadžićima, govorio je o napadu na selo Musići i odvođenju mještana u zatočeništvo u Sportski centar.

Musić je u septembru 2008. godine svjedočio u korist Tužilaštva BiH, http://www.bim.ba/bh/131/10/12819/, te je tom prilikom govorio o učešću Veselinovića u zločinima na području Hadžića.

Veselinović se tereti da je, kao pripadnik Vojne policije Vojske Republike Srpske (VRS), sudjelovao u zločinu protiv čovječnosti tokom 1992. godine.

Tužilaštvo ga, između ostalog, tereti da je, zajedno s drugim pripadnicima VRS-a, od početka maja do kraja 1992. godine učestvovao u hapšenju i prisilnom zatvaranju civila s područja Hadžića, te sela Musići, Žunovnica, Binježevo, Kućice…

Odbrana je Musiću predočila tri izjave koje je ovaj svjedok dao tokom 1993., 1997. i 1998. godine različitim domaćim i međunarodnim istražnim organima, a u kojima je govorio o zločinima što su ih preživjeli on i drugi mještani Hadžića.

Napad na selo Musići, kako je kazao ovaj svjedok, bio je 20. maja 1992. godine, kada je, zajedno s drugim mještanima, uhapšen i nakon izvjesnog vremena odveden u sportsku dvoranu u Hadžićima.

Svjedok je kazao da su mještane Musića prije napada pozivali da predaju oružje, što oni nisu učinili, te je dodao da su početkom 1992. godine u selu organizovali patrole.

“Jednom prilikom je Dragan Pušara došao u selo i megafonom pozivao da predamo oružje, ali smo to odbili. Nakon hapšenja, Opština u Hadžićima je bila glavna za ispitivanje i prebijanje ljudi”, rekao je svjedok Musić.

Ovaj svjedok je dodao da su se Veselinovića svi zatvorenici u sportskoj dvorani u Hadžićima plašili, te da je on tu bio zatvoren ukupno 75 dana.

Nastavak suđenja zakazan je za srijedu, 4. mart 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.