Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Dino Osmankadić, vještak za balistiku i mehaničke tragove, na suđenju trojici optuženih za zločine počinjene u Kalinoviku nije se sa sigurnošću mogao izjasniti o vrsti oružja kojim su ubijeni civili zatočeni u logoru “Barutni magacin”.

 

Za zločine protiv čovječnosti počinjene na području Kalinovika tokom 1992. i 1993. godine terete se Ratko Bundalo, Neđo Zeljaja i Đorđislav Aškraba.

 

U optužnici, pored ostalog, stoji da su izlogora “Barutni magacin” početkom augusta 1992. godine u nekoliko navrata izvođeni civili, kojima se nakon toga gubi svaki trag.

 

Tako je Aškraba, kako tvrdi Tužilaštvo, predao pripadnicima paravojne jedinice Pere Eleza, za kojeg se vjeruje da je poginuo u ratu, zatočenike iz tog logora, koje su potom odvezli na lokalitet Tuneli kraj Miljevine, gdje su ih lišili života.

 

“Nakon ekshumacije 36 tijela s lokacije Tuneli pronađeno je nekoliko puščanih zrna, ali se ne mogu izjasniti o kalibru i tačnoj vrsti oružja. Poslije druge ekshumacije 26 tijela sa iste lokacije, pronađena je 31 čahura, te nekoliko zrna i košuljica zrna. Neke od tih čahura potječu od automatske puške”, istakao je Osmankadić.

 

Ovaj vještak je dodao da, zbog lošeg stanja u kojem su se čahure nalazile, nije mogao tačno utvrditi vrste oružja, te kalibar.

 

Nastavak suđenja zakazan je za utorak, 10. februar 2009. godine.  

 

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović