Srijeda, 30 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zbog opasnosti od mogućeg uticaja na svjedoke ili saučesnike te narušavanja sigurnosti građana ili imovine, Tužilaštvo BiH je zatražilo produženje pritvora za dva mjeseca trojici osumnjičenih za zločine počinjene u augustu 1992. godine na Korićanskim stijenama.

Odbrane su istakle da prijedlog Tužilaštva predstavlja “paušalne tvrdnje”, te su zatražile puštanje osumnjičenih na slobodu, “uz određivanje mjera zabrane”.

Sudsko vijeće će odluku donijeti naknadno.

Gordana Đurića, Milorada Radakovića i Ljubišu Četića, bivše pripadnike Interventnog voda policije Prijedor, Tužilaštvo sumnjiči da su krajem augusta 1992. godine učestvovali u obezbjeđenju konvoja autobusa i kamiona u kojima je bilo preko 1.000 civila, te u strijeljanju oko 200 muškaraca na Korićanskim stijenama na planini Vlašić.

Sva trojica uhapšeni su 14. oktobra 2008. godine, od kada se nalaze u pritvoru. Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) istog dana uhapsili su i Milorada Škrbića, koji je pušten iz pritvora uz mjere zabrane.

Đurićeva Odbrana je kazala da Tužilaštvo u svojim dokazima “nema uporišta” za određivanje pritvora, te da je riječ o “apstraktnim procjenama koje nemaju osnova”.

“Tužilaštvo nije ponudilo dokaze da bi moj branjenik mogao uticati na svjedoke, kao ni da je učestvovao u zločinu. On je miran i savjestan čovjek, posvećen porodici”, kazao je Dragan Međović, Đurićev advokat.

Sudskom vijeću obratio se i Đurić, koji je kazao da je čovjek “od posla i familije”, te da boraveći na slobodi ne bi mogao nikome nauditi.

O “neprihvatljivoj argumentaciji” Tužilaštva za produženje pritvora govorila je i Slavica Čvoro, Radakovićeva braniteljica, i istakla da osumnjičeni ima ozbiljne zdravstvene probleme, zbog čega je neophodan njegov boravak na slobodi.

“Tužilaštvo je izreklo paušalne tvrdnje da bi boravkom na slobodi mogao uticati na svjedoke i sigurnost građana. Moj branjenik ima teške zdravstvene probleme i trebao bi na operaciju”, rekla je Čvoro.

Slobodan Perić, Četićev advokat, kazao je da Tužilaštvo nije ponudilo dokaze za svoje tvrdnje za određivanje pritvora, te zatražio da mu se izreknu mjere zabrane.

Krajem maja 2008. godine, po nalogu Tužilaštva, uhapšeni su i Damir Ivanković, Dušan Janković, Željko Stojnić i Zoran Babić zbog sumnje da su učestvovali uzločinu na Korićanskim stijenama. Nakon hapšenja na slobodu su pušteni Ivanković i Babić, dok su druga dvojica ostala u pritvoru.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata