Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Suđenje Radetu Veselinoviću, optuženom za zločin protiv čovječnosti počinjen 1992. godine na području Hadžića, počet će 18. jula pred Sudom BiH u Sarajevu.

Na ovom ročištu bit će pročitana optužnica, a potom će Tužilaštvo i Odbrana iznijeti uvodne riječi.

Tužilaštvo BiH tereti Veselinovića da je, kao pripadnik Vojne policije Vojske Republike Srpske (VRS), počinio zločin nad nesrpskim stanovništvom i to “ubistvima, mučenjima, prisilnim nestancima, zatvaranjem i nanošenjem velikih patnji i povreda tjelesnog integriteta”.

Za dokazivanje navoda optužnice Tužilaštvo BiH je najavilo saslušanje 32 svjedoka i uvođenje 68 materijalnih dokaza. Na statusnoj konferenciji tužilac Milorad Barašin je najavio da je “moguće smanjenje broja svjedoka”, ali u zavisnosti od toka dokaznog postupka.

“Ne možemo tačno reći vrijeme koje nam je potrebno za saslušanje svjedoka. Ovisno o toku postupka, nekad ćemo pozivati dva do tri svjedoka, a nekad možda i pet. Za saslušanje vještaka medicinske struke bit će nam potreban jedan dan”, kazao je Barašin.

Odbrana optuženog Veselinovića je najavila saslušanje pet do sedam svjedoka i uvođenje manjeg broja materijalnih dokaza koji se odnose na statusna pitanja optuženog.

“Ne znamo koliko će nam vremena trebati za svjedoke jer neke još nismo saslušali”, kazao je branilac optuženog Milorad Rašević.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.