Utorak, 5 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su 30. januara 2008. godine Antu Kovača, koji je osumnjičen za ratne zločine protiv civilnog stanovništva.

Kovač (1957) je uhapšen po nalogu Tužilaštva BiH, koje ga sumnjiči da je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) “i komandant Brigadne vojne policije Viteške brigade” od aprila do augusta 1993. godine na području Viteza počinio ratni zločin.

Prema zvaničnom saopćenju iz Tužilaštva, očekuje se da će u toku dana osumnjičeni biti predat nadležnom tužiocu, koji će nakon saslušanja odlučiti da li će od Suda BiH tražiti određivanje mjere pritvora za osumnjičenog.

Najčitanije
Saznajte više
Dom naroda usvojio Zakon o ograničavanju raspolaganja imovinom s ciljem sprečavanja terorizma
Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine usvojio je Prijedloga zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom s ciljem sprečavanja terorizma, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje po hitnom postupku dan prije zasjedanja Grupe za finansijsku akciju (FATF).
Institucije Crne Gore prekidaju saradnju s rehabilitacionim centrom “Vilina vlas”
Sindikat prosvjete Crne Gore prekinuo je saradnju s rehabilitacionim centrom “Vilina vlas” u Višegradu i uklonio ga iz ponude turističke agencije “Prosvjeta”, čiji je osnivač, naveli su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) i Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Bosne i Hercegovine.
Državni parlament bez dogovora o evropskim zakonima
Jovica Stanišić zatražio prijevremeno puštanje na slobodu