SLJEDEĆE SEDMICE: Počinju nova suđenja za ratne zločine
This post is also available in: English
Nakon praznika, za narednu sedmicu Sud Bosne i Hercegovine, Odjel za ratne zločine, najavljuje devet suđenja.
U utorak 9. januara počet će suđenje Radmilu Vukoviću, bivšem pripadniku Vojske Republike Srpske (VRS), optuženom za ratni zločin silovanja počinjen na području Foče.
Tužilaštvo BiH je zatražilo dva dana za saslušanje dvoje svjedoka i izvođenje materijalnih dokaza, dok je odbrana najavila da će saslušati do četiri svjedoka, kao i vještačenje neuropsihijatra.
Tužilaštvo BiH optuženog Radmila Vukovića tereti za fizičko i psihičko zlostavljanje zaštićene svjedokinje A. U optužnici se navodi da ju je optuženi silovao više puta tokom juna i augusta 1992. godine u Miljevini, općina Foča, nakon čega je rodila dijete.
Na statusnoj konferenciji je najavljeno da postoji mogućnost da će ovo suđenje biti zatvoreno za javnost zbog zaštite identiteta svjedoka.
Naredne sedmice, 12. januara, trebala bi se održati statusna konferencije prije početka suđenja Nenadu Tanaskoviću, optuženom za zločine protiv čovječnosti počinjene nad civilima na području općine Višegrad.
Optužnica Tanaskovića tereti da je 1992. godine, kao pripadnik rezervnog sastava policije Stanice javne bezbijednosti Višegrad, zajedno sa pripadnicima tadašnje Vojske Srpske Republike BiH, učestvovao u napadima na civilno stanovništvo na području općine Višegrad.
U optužnici se još navodi da je pri ovom napadu stotine civila ubijeno, mučeno, premlaćivano, silovano, nezakonito lišeno slobode i prisilno premješteno van teritorije općine.
O krivici će se naredne sedmice, 9. januara, izjasniti i Paško Ljubičić, bivši komandir IV bataljona Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO).
Paško Ljubičić se tereti da je tokom sukoba između Armije BiH i HVO, učestvovao u napadu na civilno stanovništvo u općinama Busovača i Vitez.
Također se tereti da je učestvovao u zatvaranju nenaoružanih civila, te korištenje tih civila za prinudne radove i u druge protiv zakonite svrhe. Optužnica uključuje i ubistva.
U jednoj od tačaka optužnice opisan je napad od 16. aprila 1993. godine, na sela Ahmiće, Nadioke, Piriće i Šantiće, prilikom kojeg je ubijeno više od 100 Bošnjaka civila.
Izjašnjenje o krivici na osnovu optužnice koju je podiglo Tužilaštvo BiH zakazano je i za Zdravka Božića, Mladena Blagojevića, Željka Zarića i Zorana Živanovića u utorak 9. januara.
Protiv ove četvorice optužnica je potvrđena krajem decembra prošle godine. U 12 tačaka optužnice terete se da su kao pripadnici jedinice Vojne policije Bratunačke lake pješadijske brigade VRS, u julu 1995. godine učestvovali u nezakonitom pritvaranju, ubistvima i prisilnim premještanjima civila bošnjačke nacionalnosti nakon ulaska snaga VRS u Srebrenicu.
Zdravko Božić i Mladen Blagojević su deportovani iz Sjedinjenih Američkih Država u junu i novembru prošle godine, dok su Živanović i Zarić nakon hapšenja od sredine decembra u pritvoru.
Prema najavama iz Suda BiH, u petak 12. januara, pred sudijama će se pojaviti Željko Lelek, policajac iz Višegrada optužen za ratne zločine nad civilima.
Željko Lelek se u decembru prošle godine izjasnio da nije kriv niti po jednoj od šest tačaka optužnice. Tužilaštvo BiH ga smatra odgovornim za progone civilnog stanovništva na području općine Višegrad u toku aprila, maja i juna 1992. godine, ubistva, protuzakonita zatvaranja, mučenja, premlaćivanja.
Lelek je prva osoba optužena za sudjelovanje u masovnim silovanjima i seksualnom zlostavljanju žena na području Višegrada. Optuženi je, prema optužnici, prisiljavao žene na seksualni odnos djelujući zajedno sa haškim optuženicima Milanom i Sredojem Lukićem, te drugim vojnicima u banji Vilina vlas u Višegradu.
Naredne sedmice trebala bi biti održana statusna konferencija uoči početka suđenja.
U utorak 9. januara počinje izvođenje dokaza Tužilaštva protiv Niseta Ramića, bivšeg pripadnika diverzantske jedinice Općinskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Visoko optuženog za ubistvo grupe civila srpske nacionalnosti.
Slavica Terzić, državna tužiteljica, najavila je kako će svjedoci Tužilaštva svojim iskazima potvrditi navode optužnice.
“To će potvrditi dva preživjela svjedoka, očevici, te Ramićevi saborci, osobe koje su pomagale povrijeđenima. Ukupno ćemo pozvati devet svjedoka, te prezentovati veliki broj materijalnih dokaza”, kazala je Terzić.
Kako se navodi u optužnici, Ramić je bio u grupi pripadnika TO, ali je jedini on pucao u zarobljenike.
Suđenja koja su ranije počela, a dolazeće sedmice će biti nastavljena, su protiv Momčila Mandića, 11 optuženih za genocid u Kravici, te dvojice braće Damjanović, Gorana i Zorana.
Na suđenju Mandiću i 11 optuženih za genocid, Tužilaštvo nastavlja sa iznošenjem dokaza, dok na suđenju braći Damajanović dokaze iznosi odbrana.