Srijeda, 18 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon što je saslušan i posljednji svjedok, te iznijeti dodatni materijalni dokazi obje strane, Sudsko vijeće je najavilo da će 12. decembra odbrana i Tužilaštvo iznijeti završne riječi na suđenju Nikoli Andrunu.

Presuda će biti izrečena dva dana kasnije, 14. decembra.

Nikola Andrun, prema optužnici ratni zamjenik zapovjednika logora Gabela kraj Čapljine, tereti se zazlostavljanja i ubistva zarobljenika Bošnjaka. Logor Gabela je Hrvatsko vijeće obrane (HVO) formiralo 1993. godine, u vrijeme sukoba sa Armijom BiH.

Na posljednjem ročištu prije izricanja završnih riječi, odbrana je kao dodatnog svjedoka saslušala Smaila Sabljića čiji se iskaz odnosio na iskaz svjedoka Tužilaštva Džemala Topića.

Naime, Topić je krajem septembra svjedočio o tome kako je optuženi Andrun kriv za smrt logoraša Himzije Dizdara,za što se tereti i prema optužnici. Topić je kazao da je optuženi izveo Dizdara iz logora, nakon čega se ovaj nije vratio.

Prije njegovog saslušanja Tužilaštvo je upozorilo da je Topiću «nuđen novac» da ne svjedoči,o čemu je Sud pismeno obaviješten.

Sabljić je rekao da ne zna da je iko pokušao uticati na Topića, ali je dodao da je tokom suđenja u selu Domanovići, gdje obojica žive, susreo oca optuženog Dragu Andruna.

«Pitao me da li znam gdje je Topić, pošto je on radio kod mene», tvrdi ovaj svjedok dodajući da mu je otac optuženog potom «kazao da ga želi pitati hoće li ponoviti ono što je rekao Tužilaštvuo ubistvu Himzije Dizdara», objasnio je Sabljić.

Sabljić je rekao i da mu je otac Nikole Andruna kazao da će doći i advokat njegovog sina, Hamdo Kulenović, da razgovarasa Topićem, ali da ga on nikada nije vidio u Domanovićima.

Sud BiH je prihvatio kao dokaz odbrane dokument o angažovanju optuženog Andruna u HVO, kao i uvjerenje firme Bregava o tome da je Andrun od 1. januara do 15. jula 1993. godine radio za njih kao poslovođa.

Prema navodima optužnice, Andrunje bio u logoru Gabela u drugoj polovini 1993. godine

Odbrana je uvela i optužnicu Višeg suda Mostar protiv Šveđanina Džekija Beni Arklofa koji se tereti zbog istih radnji koje se stavljaju na teret Nikoli Andrunu, kao i uvjerenje iz Policijske uprave Čapljina da optuženi nije nikada kažnjavan.

Tužilaštvo je predložilo dodat nematerijlne dokaze, koji se tiču tvrdnji da je Andrun bio zamjenik zapovjednika logora Gabela, o kojima će se Sudsko vijeće naknadno izjasniti.

U postupku iznošenja dokaza,svjedoci Odbrane su negirali navode optužnice da je Andun bio zamjenik zapovjednika logora Gabela tvrdeći da je bio stražar, te da nije počinio niti jedan zločin nad zatočenim Bošnjacima.

Najčitanije
Saznajte više
Novinari i pravnici na javnoj raspravi kritikovali ograničavanje pristupa informacijama u Brčkom
Nakon javne reakcija da bi nedavno predloženi Zakon o slobodnom pristupu informacijama u Brčkom moglo omogućiti vlastima da dodatno sakrivaju informacije od javnog interesa, na javnoj raspravi u ponedjeljak predstavnici medija i nevladinih organizacija ukazali su na sporne dijelove zakona koji ne predviđa pravo žalbe na odgovore institucija.
U sjedištu UN-a otvorena izložba o genocidu u Srebrenici Memorijalnog centra i BIRN-a BiH
Izložba “Od riječi do nasilja: Životi iza polja smrti” koju su zajedno pripremili Memorijalni centar Srebrenica i Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) otvorena je u sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici.