Članak

Sljedeće sedmice: Šest suđenja za ratne zločine

24. Novembra 2006.00:00
Naredne sedmice pred Odjelom za ratne zločine odvijat će se šest procesa protiv 20 optuženih.

This post is also available in: English

Zadnje sedmice novembra 2006. godine pred sudijama Odjela za ratne zločine naći će se 20 optuženih.

U ponedjeljak 27. novembra, te u utorak 28, Odbrana Dragana Damjanovića počet će iznošenje dokaza i ispitivanje prvih svjedoka.

Prvi svjedoci su Branislav Kutlača i Ognjen Sikiraš. Odbrana je prvobitno planirala izvesti pet svjedoka, ali još nisu dobili potvrde da preostala trojica žele dati iskaz pred Sudom.

Dragan Damjanović se tereti za ratne zločine počinjene nad civilima koji su u periodu 1992. i 1993. godine živjeli na teritoriji općine Vogošća.

Isti dan počet će i iznošenje dokaza na suđenju Goranu i Zoranu Damajnoviću, što će biti nastavljeno u utorak 28. i srijedu 29. novembra.

Branioci su odlučili da prvo budu izneseni dokazi odbrane za Gorana Damjanovića koji se tereti za ratni zločin,ali i da je u kući neovlašteno držao veću količinu vatrenog oružja i municije,čije držanje građanima uopće nije dozvoljeno.

Prema optužnici, optuženi Goran i Zoran Damjanović su 2. juna 1992.godine, kao pripadnici vojske Srpske Republike Bosne i Hercegovine, zajedno sa drugim vojnicima,učestvovali u premlaćivanju grupe od oko dvadeset do trideset zarobljenih muškaraca Bošnjaka. 

U naredni ponedjeljak, 1. decembra, odbrana će početi iznositi dokaze za Zorana Damjanovića.
Ponovljeni postupak pred Apelacionim vijećem protiv Neđe Samardžića odvijat će se svih pet dana sljedeće sedmice.
Apelaciono vijeće je početkom oktobra donijelo odluku da se obnovi pretres protiv Neđe Samarždića nakon što su obje strane u postupku uložili žalbe.

Prvostepenom presudom, koja je donesena početkom aprila ove godine,Samardžić je osuđen na 13 godina i četiri mjeseca zatvora zbog zločina počinjenih na području Foče. Optužen je za silovanja, ubistva, progone i zlostavljanje Bošnjaka. 

Nakon žalbi obje strane, Apelaciono vijeće je donijelo odluku da u toku postupka pred prvostepenim Sudskim vijećem «činjenično stanje nije pravilno utvrđeno», te su odlučili obnoviti pretres. U toku je preslušavanje audio zapisa iskaza većine svjedoka. 

U utorak 28. novembra trebao bi se okončati dokazni postupak Odbrane Tužilaštva BiH protiv Nikole Andruna. Odbrana je najavila iznošenje materijalnih dokaza, odnosno pisanih dokumenta koji negiraju navode optužnice. 

Državno tužilaštvo tereti Andruna da je kao zamjenik zapovjednika logora Gabela kraj Čapljine, koje je osnovalo Hrvatsko vijeće obrane 1993. godine, počinio zločine nad zatočenim Bošnjacima, što odbrana negira dokazujući da je njihov branjenik bio stražar u logoru. 

Nakon dva odlaganja zbog bolesti tužioca, nova statusna konferencija prije početka suđenja Željku Mejakiću, Momčilu Grubanu, Dušanu Fuštaru i Dušku Kneževiću zakazana je za 29. novembar. 

Na posljednjoj održanoj konferenciji, Tužilaštvo je tražilo od Suda da se izjasni oko prihvatanja činjenica već utvrđenih pred Tribunalom u Hagu, čemu se odbrana protivila.

Sud BiH je u julu potvrdio prilagođenu optužnicu protiv četvorke koja se tereti za zločine počinjene u prijedorskim logorima 1992. godine. Sva četvorica su 9. maja ove godine prebačena iz pritvora Međunarodnog krivičnog suda za bišu Jugoslaviju (MKSJ) u Sarajevu.

Od srijede do petka naredne sedmice nastavit će se iznošenje materijalnih dokaza Tužilaštva protiv 11 optuženih za genocid počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine u selu Kravica kraj Srebrenice.

Tužilaštvo je počelo sa čitanjem iskaza koje su dvojica eksperata dala pred MKSJ, a o nalazima istraživanja o stradanju Srebreničana nakon pada UN zaštićene enklave.

This post is also available in: English