Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Nakon što je Tužilaštvo odustalo od nekih tačaka optužnice protiv Bobana Šimšića, a odbrana okončala izvođenje dokaza, Sudsko vijeće je zakazalo rekonstrukciju na licu mjesta koja će biti izvršena 3. jula u Višegradu.

Kako se kao mjesta na kojima je Boban Šimšić, prema optužnici, počinio neka od djela za koja se tereti navodi Osnovna škola Hasan Veletovac, te Vatrogasni dom u Višegradu, Sudsko vijeće je zaključilo da je potreban uviđaj kako bi se već iznesenim dokazima dodali novi.

Nakon uviđaja na licu mjesta, kako je zakazano na prethodnom ročištu, obje strane će izložiti završne riječi čime će se proces protiv nekadašnjeg policajca iz Višegrada Bobana Šimšića privesti kraju.

Prema postojećem zakonu, tri dana nakon što obje strane iznesu završne riječi, mora biti izrečena presuda.

Tužilaštvo je dokazivalo da je Boban Šimšić kriv za ratne zločine nad civilima, odnosno da je počinio ubistva, maltretiranja, silovanja i progone Bošnjaka sa području općine Višegrad.

Odbrana negira te navode te tvrdi da u periodu koji se spominje u dijelu optužnice Šimšić nije bio na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Naredne sedmica počinje suđenjem Draganu Damjanoviću kojeg optužnica tereti za zločine protiv civilnog stanovništva počinjene na području općine Vogošća. Kako je Tužilaštvo najavilo, 3. jula ispitat će još tri svjedoka.

Dosadašnji svjedoci Tužilaštva govorili su o početku rata u Vogušći i opsadi ovog dijela grada Sarajeva u maju 1992. godine. Neki od svjedoka identifikovali su Damjanovića kao osobu koja ih je lično zlostavljala, a neki kao osobu odgovornu za smrt i zlostavljanje drugih zatočenika logora u Vogošći.

Pored ostalih optužbi Dragan Damjanović se tereti da je u julu 1992. godine iz grupe od 20 civila Bošnjaka iz logora Bunker u Vogošći koji su vođeni na prislini rad na brdo Žuč, izdvojio pet civila i odveo ih prema linijama ratišta gdje ih je ubio.

Sljedeće sedmice nastavlja se iznošenje dokaza Tužilaštva protiv 11 optuženih za masakr nad oko 1.000 Bošnjaka u hangaru skladišta u selu Kravica kraj Srebrenice u julu 1995. godine. Ročišta su zakazana za 4,5,6 i7. juli.

Dosadašnji svjedoci potvrdili su navode optužnice da se masakr desio 13.jula i da su ga počinili pripadnici srpskih snaga.

Posljednji svjedok, Zoran Erić, rekao je kako je ujutro 13. jula vidio autobuse pune ljudi koji idu ka farmi, da je istog dana oko 17 sati čuo pucnjavu koja je trajala oko sat vremena. Također je rekao kako je oko 20 sati pucnjava nastavljena, te da je bila praćena detonacijama i jaucima i pozivima «Dajte vode» i «Majko moja».

Potvrdio je i predhodnu izjavu prema kojoj je isti dan video grupu zarobljenika koji su izašli iz šume i odvedeni u hangar sa ostalima, te da je na putu prema Sandićima vidio grupe naoružanih srpskih vojnika i borbena vozila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao