Petak, 4 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na statusnoj konferenciji pred Sudom BiH, za 4. decembar je zakazan početak suđenja Radomiru Vukoviću i Zoranu Tomiću, optuženima za učešće u genocidu u Srebrenici 1995. godine, a Tužilaštvo BiH je istaklo da im je neophodno 37 dana za izvođenje dokaza.

“Tužilaštvu su neophodna 22 dana za saslušanje svjedoka, te nam je za transkripte sa svjedočenja i druge materijalne dokaze neophodno 15 dana, ali ukoliko ih ne budemo čitali, onda jedan dan ili nekoliko sati”, rekao je Ibro Bulić, tužilac Tužilaštva BiH.

Radomir Vuković i Zoran Tomić terete se da su, kao pripadnici Drugog odreda Specijalne policije Šekovići, koja je djelovala pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), učestvovali u genocidu u Srebrenici počinjenom u julu 1995. godine.

Obojica se terete da su 13. jula 1995. sudjelovali u ubistvima više od 1.000 Srebreničana u selu Kravica.

Određeni broj svjedoka koje Tužilaštvo namjerava saslušati u procesu protiv ove dvojice optuženih, kako je kazao Bulić, ranije su svjedočili pred Sudom BiH u predmetu Kravica, zbog čega je predložio da se, umjesto njihovog ponovnog saslušanja, prihvate transkripti sa tih suđenja.

“Predlažemo da se svjedoci koji su svoje iskaze dali u predmetu Kravica ne pozivaju ponovo jer bi svjedočili o istom događaju i na iste činjenice o kojima su već dali svoje iskaze, i ovi branioci su ih tada unakrsno ispitali. Smatramo da se time postiže efikasnost i racionalnost u vremenu”, obrazložio je Bulić.

U julu 2008. godine, Sud BiH je u predmetu Kravica nepravomoćno osudio sedmoricu bivših policajaca na ukupno 284 godine zatvora zbog učešća u genocidu nad Srebreničanima, dok su četvorica oslobođena krivice.

Tužilaštvo je istaklo da će, kao svjedoke protiv Vukovića i Tomića, u narednom periodu saslušati Petra Mitrovića, kojeg je Sud BiH u predmetu Kravica nepravomoćno osudio na 38 godina, te Milovana Matića i Miladina Stevanovića, koji su u istom predmetu nepravosnažno oslobođeni krivice za učešće u genocidu.

Odbrane Vukovića i Tomića usprotivile su se prijedlogu Tužilaštva o uvođenju transkripata sa suđenja u predmetu Kravica.

“Tužilac se često poziva na predmet Kravica i istina je da sam sa Petkom Pavlovićem (Tomićev branilac, op. a.) branio optužene u tom predmetu i upoznat sam sa većinom dokaza, ali ovdje se ne radi o našim sudbinama. Naši branjenici očekuju maksimalno da postupamo u cilju zaštite njihovih prava”, istakao je Radivoje Lazarević, Vukovićev branilac.

Tužilaštvo je također predložilo da Sudsko vijeće prihvati određene činjenice utvrđene u presudama Radislavu Krstiću, Vidoju Blagojeviću, te u predmetu Kravica, kako bi mogli “skratiti ispitivanje svjedoka”. Sudsko vijeće će odluku donijeti naknadno.

Pred Haškim tribunalom Krstić je osuđen na 35, a Blagojević na 15 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Srebrenici.

Odbrane Vukovića i Tomića su ranije zahtijevale izuzeće članova Sudskog vijeća i Tužioca, jer su bili angažovani u drugom predmetu u vezi sa Srebrenicom, ali, kako je istakao Senadin Bektašević, predsjedavajući Vijeća, njihov zahtjev je odbijen.

Najčitanije
Saznajte više
Duraković: Tužilaštvo traži kaznu za zločin u Čajniču
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi na suđenju za zločin u Čajniču zatražilo da Ramiz Duraković bude proglašen krivim i kažnjen po zakonu.
Alešević: Zakazan početak ponovljenog suđenja dok osuđeni pregovara o priznanju krivice
Nakon davanja lažnog iskaza svjedoka, ponovljeni postupak protiv Mehmeda Aleševića, koji je pravosnažno osuđen za ratne zločine u Bužimu, počet će iduće sedmice, dok su u toku i pregovori o priznanju krivice.
Ristić i ostali: Tijela civila viđena pored puta
Jahić oslobođen optužbe za zločin u Konjicu
Ganić i ostali: Na kolonu pucali vojnici