Članak

Vještak: Arkan operisao uz znanje SDB-a Srbije

23. Novembra 2017.16:22
Odbrana Franka Simatovića Frenkija negirala je da je Željko Ražnatović Arkan tokom ratova u BiH i Hrvatskoj bio pod kontrolom Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije.

Vještak optužbe Christian Nielsen, koji je analizirao dokumente SDB-a Srbije, kazao je da je po dokazima Ražnatović “operisao uz znanje, a moguće i pod komandom” tadašnjeg šefa SDB-a Srbije Jovice Stanišića.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Simatovićev branilac Vladimir Petrović dokazivao je da je Ražnatovićeva jedinica 1991. godine za vrijeme sukoba u Hrvatskoj, bila “specijalni odred Teritorijalne odbrane (TO) srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srem”. Po Odbrani, TO je, po zakonu, tada bila pod komandom Jugoslovenske narodne armije (JNA). Branilac Petrović sugerisao je da je Ražnatovića tada kontrolisao komandant TO-a Radovan Stojičić Badža.

Vještak Nielsen je to prihvatio, dodajući međutim da je Stojičić istovremeno bio i načelnik Resora javne bezbjednosti Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, odnosno pomoćnik ministra unutrašnjih poslova.

Stanišić, bivši šef SDB-a Srbije, optužen je, zajedno s operativcem te službe Frankom Simatovićem Frenkijem, za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH. Po optužnici, Ražnatovićeva garda je, kao jedinica SDB-a Srbije, počinila zločine na više lokacija u Hrvatskoj i BiH, uključujući istočnu Slavoniju i Zvornik.

Dokazujući bliske veze JNA i Ražnatovića, Simatovićev branilac citirao je riječi generala JNA Andrije Biorčevića da “Arkanovi ljudi nisu paravojska, nego dobrovoljci” koji su dali značajan doprinos u borbama.

“Mi bismo okružili selo, Ražnatović upadne unutra, pobije sve koji ne žele da se predaju i idemo dalje”, rekao je Biorčević, kako ga je citirao advokat Petrović.

Primjećujući da je Biorčević bio “jedan od Arkanovih obožavalaca”, Nielsen je podvukao da drugi oficiri JNA, naročito bezbjednosni, “nisu dijelili njegovo oduševljenje”.

Vještak je, međutim, potvrdio da “nije našao tragova da je Ražnatović do jeseni 1991. godine radio za SDB Srbije”.

Simatovićeva Odbrana tvrdila je i da je između 1992. i 1993. Ražnatović iz političkih razloga “uživao pokroviteljstvo” tadašnjeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića. Nielsen je odgovorio da je “politički savez moguće objašnjenje zašto je Milošević štitio Ražnatovića, uprkos tome što je imao informacije o Arkanovim zločinima, koje mu je dostavljala i SDB Srbije”.

Na konstataciju iz Nielsenovog izveštaja da je Ražnatovićeva garda počinila teške zločine u Bijeljini i u Zvorniku, Simatovićeva Odbrana uzvratila je dokazima da je Arkana u BiH pozvala Biljana Plavšić, tadašnja članica Predsjedništva BiH. Vještak optužbe se s tim složio.

Simatovićeva Odbrana prikazala je i dokaze da je Ražnatovića u Bosansku krajinu, pozvao ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Tomo Kovač.

“To kaže Kovač, ali povjerljivi dokumenti pokazuju nešto drugo. U ratnim bilješkama Ratka Mladića sam na pet-šest mjesta našao da Ražnatović operiše uz znanje, a moguće i pod komandom Jovice Stanišića”, odgovorio je Nielsen.

Haški proces Stanišiću i Simatoviću biće nastavljen u utorak, 28. novembra.

 

Radoša Milutinović