Ponedjeljak, 15 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kušiću i Vukoviću se stavlja na teret da su u maju i junu 1992. godine učestvovali u nezakonitom zatvaranju, mučenju, zlostavljanju i premlaćivanju civila bošnjačke nacionalnosti koji su bili zatvoreni u fiskulturnoj sali Doma kulture na Palama.

“Od posljedica mučenja, zlostavljanja i premlaćivanja trojica zatočenika umrli su ubrzo, a više zatvorenika zadobilo je teške fizičke i psihičke povrede, od kojih su se oporavljali duži vremenski period te i danas imaju ožiljke i posljedice”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva.

Kušić i Vuković se terete da su u svojstvu pripadnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Pale počinili zločin protiv čovječnosti.

Prema Tužilaštvu, Kušić je nastanjen u Srbiji, a Vuković u Kanadi.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
NSRS sutra raspravlja o dokumentu kojim Ustavni sud RS osporava ovlaštenja visokog predstavnika
Narodna skupština Republike Srpske sutra će na posebnoj sjednici raspravljati o Obavještenju Ustavnog suda Republike Srpske u kojem se osporava pravo visokog predstavnika da nameće zakone u Bosne i Hercegovini i kritikuju odluke Ustavnog suda BiH.
Sistem prijave imovine važan iskorak u bh. pravosuđu: I dalje postoje institucionalni i finansijski izazovi
Odjel za provođenje postupka po izvještajima nosilaca pravosudnih funkcija u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću smatraju jednim od najvećih postignuća u pravosuđu od osnivanja ove institucije, dok iz međunarodne zajednice poručuju da su reforma pravosuđa, provjera imovine sudija i tužilaca te usvajanje ključnih zakona neophodni za evropski put Bosne i Hercegovine, rečeno je na predstavljanju završetka projekta EU4Justice.