Članak

Važnost borbe protiv negiranja genocida

20. Juna 2019.14:02
Na međunarodnoj konferenciji "Stop negiranju genocida i holokausta", koja se održava u Sarajevu, poručeno je kako je nedopustivo negiranje genocida protiv kojeg se mora boriti zajedničkim snagama.

This post is also available in: English

Konferenciju je otvorila predsjednica Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” Munira Subašić koja je istakla kako je ovaj skup organizovan da bi pokazalo cijelom svijetu da žrtve još uvijek traže istinu i čekaju pravdu. Rekla je da se nakon 24 godine od genocida u Srebrenici, ovaj zločin još uvijek negira, čime se osporava istina.

“Svi koji su učinili zločin moraju imati imena i prezimena kao ratni zločinci. Kao što naša djeca imaju imena”, naglasila je Subašić.

Konferenciji su prisustvovali predsjednik Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Carmel Agius i glavni tužilac Serge Brammertz, kao i glavna tužiteljca Državnog tužilaštva Gordana Tadić i brojni eksperti i predstavnici žrtava.

Sudija Agius je istakao da je zbog mira, pravde i stabilnosti u BiH važno razgovarati o negiranju genocida.

“Naš odgovor uvijek mora biti da oštro osuđujemo te koji negiraju”, poručio je on.

Prema njegovom mišljenju, na negiranje genocida može se reagovati procesuiranjem počinilaca genocida, suprotstavljenjem od strane političara, novinara, te nevladinog sektora, kao i procesuiranjem onih koji negiraju genocid.

“Vrijeme je da se pokrene veliki kulturni napad. Moraju se razotkriti osobe koje negiraju genocid. Sudije, tužioci i advokati moraju biti slobodni da rade svoj posao”, rekao je Agius.

Serge Brammertz je kazao kako je više puta izrazio zabrinutost zbog negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca kao heroja. Situacija se, prema njegovom mišljenju, pogoršava iz godine u godinu.

“U srcu Evrope ratni zločinci su prihvaćeni kao heroji. To je nedopustivo”, rekao je Brammertz.

Putem video poruke prisutnim na konferenciji se obratio i specijalni savjetnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) za prevenciju genocida Adama Dieng, koji je kazao kako su preživjeli, žrtve i svjedoci pravi heroji.

“Negiranje genocida je stvarno. Koristi se u političke svrhe, širi se putem društvenih mreža i sije strah, mržnju i nepomirenje”, kazao je on.

Pozdravni govor na konferenciji dao je i član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović koji je rekao kako je prihvatanje istine na svim stranama preduvijet za stabilnost, te da ne smatra da sjećanje i konferencije o genocidu negativno utiču na tu stabilnost.

“Izlaz je u donošenju zakona o zabrani negiranja genocida i strogom kažnjavanju”, rekao je on, dodavši kako smatra da je u ovom trenutku jedino rješenje da to uradi Visoki predstavnik u BiH.

Govoreći o značaju procesuiranja genocida, Subašić je rekla da je Haški sud uradio “pravilan i pravedan” posao, ali je kritizirala rad Tužilaštva BiH.

“Poručujem da ja kao žrtva genocida bih Sudu i Tužilaštvu BiH dala nulu, ali bojim se da bi se nula naljutila na mene”, kazala je Subašić.

Brammertz je također rekao da ima napretka u radu Držvnog tužilaštva.

Konferencija koju su organizovali Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” i Udruženje žrtava i svjedoka genocida nastavlja se tokom današnjeg i sutrašnjeg dana u Sarajevu.

Lamija Grebo


This post is also available in: English