Članak

Apel VSTV-u da istraži tužioce u Banjoj Luci

26. Decembra 2018.14:48
Advokat Davora Dragičevića uputio je apel Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i Uredu disciplinskog tužioca da istraži zakonitost postupanja Okružnog tužilaštva u Banjoj Luci.

Advokat Ifet Feraget je kazao da je Davora Dragičevića jutros saslušala postupajuća tužiteljica Okružnog tužilaštva u Banjoj Luci Žana Bojić, te da je nakon toga pušten na slobodu jer nije bilo posebnih uvjeta za određivanje pritvora.

Kako je rekao, članovi VSTV-a treba da podnesu ostavku jer sve vrijeme šute i ne reaguju. Istakao je da tužioci koji ne vode adekvatno istragu moraju biti sklonjeni s tih slučajeva, a najbolji način za to jeste utvrđivanjem disciplinskog prekršaja.

“Kašnjenje u istrazi i neadekvatna istraga je težak disciplinski prekršaj. Prema tome, mislim da treba da snose odgovornosti kompletno Visoko sudsko i tužilačko vijeće jer ovo nam se više ne smije ponoviti”, istakao je Feraget.

Govoreći o hapšenju poslanika Draška Stanivukovića, Feraget je naveo da podržava sve njegove aktivnosti i djelovanja jer je mlad i hrabar političar koji izražava svoje stavove. Dodao je da Stanivuković ne bi došao u takvu situaciju da institucije funkcionišu u skladu sa zakonom.

“Jednom se mora podvući crta i reći da zakon slijedi podjednako za svakoga, jer ako kršite zakon i građani izlaze na ulicu, kojima ne date da se okupljaju, pa onda reaguje neko ko se bavi politikom, onda ste i vi odgovorni za stvaranje te situacije. Tako da se nalazimo u jednom, mi to kažemo – začaranom krugu, ali bukvalni prevod je u krugu pokvarenih ljudi i moramo birati ljude koji nisu pokvareni, da bismo imali nešto od budućnosti”, rekao je Feraget.

Davor Dragičević, otac ubijenog Davida, uhapšen je u utorak zbog sumnje da je počinio krivično djelo ugrožavanja sigurnosti zbog navodnih prijetnji ministru unutrašnjih poslova Republike Srpske Draganu Lukaču 17. decembra ispred zgrade Vlade Republike Srpske.

Njegovo hapšenje izazvalo je protest na banjalučkom Trgu Krajine prilikom čega je uhapšeno više osoba, a među kojima su bili i istaknuti opozicionari u Republici Srpskoj (RS).

Sudija Državnog suda Branko Perić je rekao za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) da bi se članovi VSTV-a trebali uključiti u slučaj ubijenog Davida Dragičevića. On je naveo da se treba izvršiti uvid u kompletan predmet kako bi se utvrdilo na koji način je postupano i jesu li tužioci pokazivali neznanje, nekompetenciju i nemar.

“Ali izgleda po svoj prilici ono što ja čujem da tu ima dosta nezakonitosti, koje su sumnjive prirode… Neshvatljivo je da je toliko vremena proteklo, a da nema nikakvog odgovora iz tužilaštva. Dakle, nije rješenje u hapšenju ljudi. Rješenje je u tome da se pronađu krivci i da se proces vodi ka otkrivanju počinilaca krivičnog djela, u skladu sa zakonom”, izjavio je Perić.

Iz OSCE-a su za BIRN BiH kazali da “nastavljaju pratiti pravne postupke u vezi s ovim pitanjem”.

“Porodica Dragičević, članovi opozicionih partija i novinari ne bi se trebali smatrati prijetnjom po javni red i mir. Prekid javnog okupljanja upotrebom sile ili zastrašivanjem i stvaranjem atmosfere straha predstavlja neprihvatljiv način reagovanja na vjerodostojne zahtjeve za ostvarenje pravde i vladavine prava. Zbog toga apelujemo na institucije vlasti Republike Srpske da se uzdrže od dalje eskalacije”, rekli su iz OSCE-a.

Do pisanja ovog tekst BIRN BiH nije dobio odgovor od VSTV-a.

Grupa “Pravda za Davida” također je izdala sopstveno saopštenje za medije nakon jučerašnjih hapšenja u kojem su zatražili da se “istraže svi postupci policije, te prekomjerna upotreba sile, za šta svjedoče i ljekarski nalazi pojedinih građana koji su bili privođeni”.

“Tražimo da se omogući ljudima mirno okupljanje, bez sprovođenja sile od strane entitetskih vlasti, jer to je prije svega jedno od garantovanih ljudskih prava koje je uvršteno i u Ustav Republike Srpske”, navodi se u saopštenju grupe “Pravda za Davida”.

Osim OSCE-a, zabrinutost zbog jučerašnjih hapšenja i privođenja izrazili su iz Ureda visokog predstavnika i Delegacija Evropske unije u BiH.

Udruženje BH Novinari uputilo je javni protest Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske i Policijskoj upravi Banja Luka, zbog privođenja na informativni razgovor novinara Vladimira Šuška, dopisnika BHT-a iz ovog grada, nakon što je fotografisao Davora Dragičevića u kolima Hitne pomoći.

Međunarodna organizacija za ljudska prava “Civil Rights Defenders” (CRD) osudila je poteze vlasti u BiH kojima se ograničava sloboda građana na okupljanje, kao i prekomjernu upotrebu sile do koje dolazilo u više navrata tokom privođenja učesnika protesta “Pravda za Davida”.

“Upotreba sile kakvu smo danas vidjeli u Banjoj Luci zabrinjava, jer može značiti potpunu zabranu spontanih okupljanja građana. Odgovorne vlasti su dužne da osiguraju apsolutno poštovanje građana na slobodno okupljanje, u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”, rekao je Goran Miletić, direktor za Evropu organizacije “Civil Rights Defenders”.

Emina Dizdarević Tahmiščija