Stručnjaci strahuju da „predsednička” Komisija za istinu i pomirenje na Kosovu neće uživati potrebnu političku nezavisnost ili legitimitet među svim etničkim zajednicama.
Na godišnjici genocida u Srebrenici, lične stvari nastavnika ubijenog u masakrima 1995. godine izloženi su na komemorativnoj izložbi u Reporterskoj kući BIRN-a u Prištini.
Važni dosijei, fotografije i svjedočenja, koja rasvjetljavaju historiju rata na Kosovu, zasebno čuvaju grupe za ljudska prava, amateri arhivari i Državna agencija za arhive, jer vlasti nisu uspostavile odgovarajući centralni arhiv.
Sa glumcima i pozorišnom ekipom sa čitavog Balkana, kao i iz Italije i Francuske, nova predstava koja se bavi kontroverzom oko Nobelove nagrade za književnost za 2019. dodijeljena Peteru Handkeu, postavlja pitanje: Možemo li odvojiti umjetnost od umjetnika?
Navodi o uplitanju u rad pravosuđa i o političkom pritisku potresle su Misiju Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEKS), a britanski advokat koji je postao moćan sudija, uprkos tome što nije imao potrebne zakonske kompetencije, otpušten je zbog nedoličnog ponašanja.
Američki kongresmen predložio je Kongresu rezoluciju kojom se poziva da se počinioci seksualnog napada nad Vasfijom Krasnići Gudman, kosovske Albanke koja je preživela rat, suoče sa pravdom, i da Srbija prestane da štiti ratne zločince.
Izvještaj BIRN-a i drugih grupa kaže da Kosovo ne radi dovoljno na prekvalifikaciji osuđenih boraca – povratnika iz ratnih zona, što bi im omogućilo da se ponovo prilagode normalnom životu i radu u toj zemlji.
Zamjenik predsjednika Udruženja ratnih veterana Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) Nasim Haradinaj na suđenju u Haagu izjavio je da nije bilo ničeg novog u dokumentima iz predmeta ratnih zločina koji su procurili iz suda a koji su bili razlog za podizanje optužnice protiv njega.
Iz policije navode da je uhapšena 19-godišnja žena s Kosova bila strastveno predana ideji da postane islamska “mučenica” te da je bila aktivno uključena u regrutovanje drugih osoba za taj cilj.