Rajko Kušić, bivši komandant Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) optužen da je tokom rata u Bosni i Hercegovini naredio napade na civile nesrpske nacionalnosti u regionu Rogatice, negirao je krivicu pred Višim sudom u Beogradu.
Rajko Kušić, bivši komandant Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) optužen da je tokom rata u Bosni i Hercegovini naredio napade na civile nesrpske nacionalnosti u regionu Rogatice, negirao je krivicu pred Višim sudom u Beogradu.
U Beogradu je danas počelo suđenje bivšem pripadniku Vojske Republike Srpske (VRS) Draganu Dopuđi, koji se tereti za ratne zločine počinjene nad civilima kod Bihaća 1992. godine.
Pokušavajući da kontrolišu narativ o pandemiji, vlade u regionu okrenule su se drakonskim alatima, ućutkivanju medija, hapšenju kritičara i zatrpavanjem društvenih mreža zahtevima za uklanjanjem postova i uklanjaanjem naloga.
Sud u Beogradu potvrdio je presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS) Željko Maričić osuđen na dvije godine zatvora zbog prebijanja zatvorenika bošnjačke nacionalnosti u Ključu u maju 1992. godine.
Sud u Beogradu izrekao je pravosnažnu presudu bivšem pripadniku Vojske Republike Srpske (VRS) Milanu Dragišiću kojom je osuđen na pet godina zatvora zbog ubistva jednog civila i pokušaja ubistva još dva u Bosanskom Petrovcu 1992. godine, tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Nakon ponovnog suđenja u Beogradu, sud je osudio Željka Budimira na dve godine zatvora zbog napada i pljačke civila bošnjačke nacionalnosti u opštini Ključ u novembru 1992. godine, tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Sud u Beogradu osudio je bivšeg pripadnika rezervnog sastava policije Milorada Jovanovića na devet godina zatvora zbog mučenja civilnih zatvorenika na području Sanskog Mosta 1992. godine tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Dok u zemljama Evrope i SAD-u vlasti i sigurnosne agencije ultradesničarske organizacije proglašavaju najvećom sigurnosnom prijetnjom, u pet zemalja Zapadnog Balkana djelovanje ovih organizacija sa međunarodnim vezama za nadležne prolazi nezapaženo što predstavlja određeni rizik po društvo ovih zemalja u budućnosti, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže (BIRN).
Tri godine nakon atentata na Olivera Ivanovića, ovaj još uvek nerešeni slučaj prate navodi o uplitanju politike, opstrukcijama, prikrivanju dokaza i nesposobnosti pravosuđa.
Porušene ili ‘obnovljene’, s malo obzira prema njihovom izvornom obliku, džamije iz osmanskog doba na području Srbije naseljenom pretežno stanovništvom muslimanske veroispovesti suočavaju se sa nestajanjem.