Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Dobitnici nagrada EU za istraživačko novinarstvo. Foto: BIRN BiH

Dobitnica prve nagrade je Semira Degirmendžić, novinarka portala Fokus, za svoje istraživanje o nabavci respiratora u Federaciji. Drugu nagradu su dobili novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) Nino Bilajac i Mubarek Asani za istraživanje o izbornim prevarama u Brčkom.

Tokom ceremonije dodjele nagrada, održane u budućem BIRN-ovom muzeju “Reporterska kuća” u Sarajevu, Brkanić je rekla da joj ova nagrada znači mnogo na profesionalnom, ali i privatnom nivou.

“Kao novinarki ova nagrada mi predstavlja potvrdu da se cijeni trud, rad i otkriće, ali i kao ženi i majci koja se mnoge dane i noći cijele jedne godine odricala vremena s porodicom da bi istraživala i napisala ovu priču”, kazala je ona.

Brkanić je istakla da joj je čast dijeliti nagradu s kolegicama i kolegama iz Fokusa i CIN-a, profesionalcima i iskrenim prijateljima bosanskohercegovačkog društva.

Osim članovima žirija, ona se zahvalila kolegicama iz BIRN-a BiH novinarkama Nejri Džaferagić i Emini Dizdarević, koje su joj pomagale pri istraživanju, kao i urednicima BIRN-a BiH.

“Žao mi je što istražne i pravosudne institucije nisu nastavile tamo gdje je stala ova priča, ali drago mi je da sam otkrila prevaru i dokazala je, da sam skrenula pažnju na problem nelegalnog skupljanja ogromne količine novca”, dodala je Brkanić.

Šef Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler je naveo da su impresivne sve priče koje su dobile nagradu, kao i ono šta su one otkrile. Dodao je da su postavljana prava pitanja i da su svojim objavljivanjem te priče odjeknule u regiji.

“Posebno se želim zahvaliti večerašnjim dobitnicima nagrada za njihov doprinos jer su postavljali prava pitanja. Nastavit ćemo podržavati istraživačko novinarstvo i novinarstvo općenito”, istakao je Sattler.

Regionalna direktorica BIRN-a Marija Ristić je istakla da istraživačko novinarstvo podrazumjeva da se mjesecima radi na nekoj temi, priča s velikim brojem izvora, prolazi kroz hiljade dokumenata i da se nakon nekoliko mjeseci desi da se priča i ne objavi.

“Istraživački novinari su posebni novinari zato što su jako uporni, temeljni i većina njih ima naravno želju da svojim tekstovima donese neku promenu u društvu”, rekla je Ristić, te dodala da se može biti ponosno na istraživačko novinarstvo u BiH.

Predsjedavajući član žirija i službenik za slobodu medija Misije OSCE-a u BiH Zlatan Musić je naveo da su istraživački novinari jako često meta napada i nasilja što posebno zabrinjava misiju OSCE.

Musić je ranije obrazlažući odluku žirija rekao da je priča Brkanić vrh ledenog brijega u netransparentnom trošenju sredstava prikupljenih za humanitarnu pomoć u Bosni i Hercegovini. Uticaj ove priče, kako je pojasnio, bio je da su svi pojedinci i organizacije odmah ugasili svoje poslovanje, dok su neki od njih javno objavili da su “učestvovali u šemi”.

“Džana Brkanić donosi priču punu informacija koje se ne mogu naći drugdje, njeni izvori su pouzdani, a ona je omogućila prevarenim osobama određeni vid smiraja. Ona pokazuje da istraživačko novinarstvo služi javnosti u svom najčistijem obliku”, navedeno je u obrazloženju.

U priči “Iz BiH u Afriku – milionski projekt gradnje bunara bez udruženja i izvještaja” Brkanić otkriva kako su pojedinci i udruženja iz BiH, uz podršku selefijskih predavača, u proteklim godinama skupili više miliona maraka za izgradnju bunara i džamija u Africi, ali je više osoba potvrdilo da su novac davali u gotovini ili ga uplaćivali na račune privatnih lica. Istraživanje BIRN-a BiH utvrdilo je da je na nekoliko od više od 2.300 objava postavljena “fotošopirana” fotografija izgrađenih bunara, koji u Africi nemaju fiksnu cijenu poput one koja se traži u BiH.

Nagrade EU za istraživačko novinarstvo dodjeljuju se u šest zemalja Zapadnog Balkana i Turskoj, a cilj im je promovisanje izvanrednih dostignuća novinara u oblasti istraživačkog novinarstva.

Prvu nagradu EU-a za istraživačko novinarstvo dobila je novinarka portala Fokus Semira Degirmendžić za istraživanje o nezakonitom trošenju javnih sredstava za kupovinu 100 respiratora iz Kine i pronevjeri tih sredstava u jeku pandemije COVID-19.

Novinari CIN-a Nino Bilajac i Mubarek Asani dobitnici su druge nagrade za istraživanje o izbornim prevarama u Distriktu Brčko.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
    Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
    Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
    Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
    Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a