Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Emir Mešić. Foto: BIRN BiH

Iz Državnog tužilaštva su za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) potvrdili da je postupajući tužilac obavijestio vršioca dužnosti glavnog tužioca da će najkasnije do 31. decembra ove godine donijeti tužilačku odluku u predmetu koji se odnosi na prijavu nepravilnosti u Upravi za indirektno oporezivanje koju je podnio zaštićeni prijavitelj korupcije Emir Mešić.

Milanko Kajganić, vršilac dužnosti glavnog tužioca Državnog tužilaštva, u intervjuu za BIRN BiH je rekao da mu nisu bile poznate informacije o ovome predmetu, ali je kazao kako će provjeriti o čemu se radi. Nakon intervjua i upita, iz Tužilaštva su BIRN-u BiH odgovorili da će najkasnije do kraja godine biti donesena odluka o Mešićevoj prijavi.

Mešić je javno govorio o svojoj prijavi u istraživanju BIRN-a BiH godinu dana nakon što ju je podnio i nakon što ga niko iz Tužilaštva nije ispitao. Gotovo godinu i po od objave istraživanja i skoro tri od kada se obratio Tužilaštvu, Mešić kaže kako je uvijek očekivao da će postupanje tužilaca promijeniti stvari.

“Samo se nadam da će se situacija promijeniti nabolje”, kaže Mešić.

On je kao uposlenik UIO-a 2019. godine podnio prijavu u vezi sa desetinama miliona maraka za parking kamiona na carinskim terminalima koje odlaze privatnim kompanijama, kada je i dobio status zaštićenog prijavitelja korupcije od Agencije za prevenciju i borbu protiv korupcije (APIK).

Ovaj status mu je, u skladu sa Zakonom o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, trebao pružiti zaštitu od materijalnog, krivičnog ili disciplinskog progona. Dok se Tužilaštvo skoro tri godine bavilo njegovom prijavom, protiv Mešića su pokretani disciplinski postupci, zbog javnog istupanja u medijima te zbog navodnih propusta u radu od prije tri godine.

Iz Transparency Internationala u BiH (TI BiH), organizacije koja pruža podršku Mešiću, ranije su za BIRN BiH rekli kako je njegov slučaj školski primjer odmazde koju trpi lice koje prijavi korupciju.

“Protiv njega su bili pokrenuti disciplinski postupci za neke disciplinske prekršaje tek nakon što je prijavio korupciju”, kazao je Uglješa Vuković iz Transparencyja.

Zbog nedovoljne zaštite tokom ovog postupka, Mešić je rekao da će on i njegova pravna zastupnica pokrenuti postupak protiv Agencije za prevenciju i borbu protiv korupcije.

 

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a