Utorak, 4 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrane Borisa Kordića i Josipa Kvesića iznosile su suprotne tvrdnje, navodeći da prisluškivani razgovori i tajna snimanja nisu obavljena u skladu sa zakonom.

Tužilac Kasim Halilčević u dokaze je uložio naredbe Tužilaštva Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), kao i analize i izvještaje o presretnutim razgovorima i prikrivenim istražiocima. Uloženo je i 19 DVD-ova, na kojima su prisluškivani razgovori i snimci optuženih i drugih lica.

Sutkinja Džemila Begović je sugerisala tužiocu da ne treba dokazivati da je Tužilaštvo radilo po zakonu, osim ako Odbrane, pored tvrdnji, ne iznesu dokaze u suprotnom. U tom slučaju, kako je napomenula, Tužilaštvo u replici može izvesti te dokaze.

Odbrane su iznijele prigovore na povrede procesnog zakona, kao i relevantnost dokaza Optužbe. Kvesićev branilac Marko Kvesić upitao je na kojem od 19 DVD-ova se nalaze podaci o baznim stanicama i listinzi poziva.

Prema njegovim riječima, sami prisluškivani razgovori bez tih podataka ne mogu se smatrati cjelovitim dokazom.

Tužilac Halilčević je kazao da je pozivao Odbrane da izvrše uvid u dokaze u Tužilaštvu. On je uložio i dopise “HT Eroneta” i “BH Telecoma” za period oktobra i novembra 2013. godine.

Optuženi Kordić je primijetio da je iz tih dokaza vidljivo da su podaci o baznim stanicama i listinzi dostavljeni za period kad nisu provođene posebne istražne radnje, a da ih nema kada su razgovori prisluškivani.

Kordić i Kvesić su optuženi za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i iznuđivanje novca od italijanskih državljana radi preuzimanja upravljanja hotelom u Međugorju i nezakonitog sticanja koristi. Prema optužnici, Kordić je bio šef Terenskog ureda Službe za poslove sa strancima u Mostaru, a Kvesić inspektor.

Tužilaštvo je u dokaze uložilo i dokumentaciju u vezi sa pretresom stanova, vozila i kancelarija optuženih, kao i privremeno oduzete predmete u februaru 2014. godine.

Kordić je kazao da je prilikom pretresa izuzet i određeni papiri iz kante, na šta mu je tužilac odgovorio da je taj papir pronađen i u njegovom računaru.

Od četiri oduzeta mobilna telefona, Kordić je rekao da je jedan koristio njegov tada maloljetni sin, da je drugi pripadao njegovoj supruzi, a za treći da misli da ga nikad nije vidio. Za četvrti je kazao da misli da je bio njegov, ali da “ne vidi” gdje je njegov službeni telefon.

Optuženi Kvesić je rekao da od njega nije oduzet računar, kao što se navodi u zapisniku, kao ni dokumentacija, koja je, kako je kazao, iz arhive Službe za poslove sa strancima.

Suđenje se nastavlja 13. maja.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Potvrđena optužnica za zločine u Orašju
Kantonalni sud u Odžaku potvrdio je optužnicu Kantonalnog tužilaštva Posavskog kantona protiv 12 osoba za ratni zločin nad civilnim stanovništvom u prostorijama Osnovne škole u Donjoj Mahali, na području Orašja.
Odbijen zahtjev Radislava Krstića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) ponovo je odbio zahtjev nekadašnjeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Radislava Krstića, osuđenog na 35 godina zatvora zbog pomaganja genocida u Srebrenici.
Četiri i po godine zatvora za planiranje terorističkog napada
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović