Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Građani Sarajeva. Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Odgovori koji su dali građani Bosne i Hercegovine su zabrinjavajući u nekoliko ključnih područja, navodi CRD, nakon što su rezultati pokazali da jedan od deset građana koji su učestvovali u ispitivanju vjeruje da se ljudska prava u potpunosti poštuju, što je znatno niže od prosjeka na Zapadnom Balkanu.

Na osnovu ispitivanja, jedan od četiri građanina vjeruje da se vladavina zakona poštuje u BiH, dok 74 posto građana vjeruje da je diskriminacija široko rasprostranjena, što je značajnije viši procent nego u bilo kojoj drugoj državi Zapadnog Balkana. Na Kosovu je taj procenat 63 posto, dok je u Sjevernoj Makedoniji taj procenat 60 posto.

“Poslijeratne generacije u Bosni i Hercegovini vjeruju da etnička pripadnost i vjeroispovijest imaju daleko veći utjecaj na nejednakost u odnosu na starije građane”, navedeno je u saopćenju.

Jedan od deset građana vjeruje da se medijske slobode poštuju u zemlji, što je znatno niže od ostalih država Zapadnog Balkana, objašnjeno je u saopćenju, dok stavovi o poštivanju medijskih sloboda i prava na mirno okupljanje su nešto lošiji u Republici Srpskoj nego u Federaciji BiH.

Programska savjetnica CRD-a za BiH Ena Bavčić je objasnila kako su očekivali da bi građani i građanke Bosne i Hercegovine mogli imati relativno negativnu percepciju poštivanja vladavine prava.

“Međutim, nismo očekivali da ćemo vidjeti ovako zapanjujuće depresivne odgovore, daleko najgore u odnosu na ostatak Zapadnog Balkana, i to je alarmantno. Dok se političari u zemlji i dalje prepiru oko nacionalnih identiteta i granica, ovo istraživanje šalje najjasniju sliku o tome kako građani i građanke gledaju na kolektivno upravljanje u BiH”, kazala je Bavčić.

Anketa o javnom mnijenju je sprovedena u sklopu regionalnog istraživanja koje je sprovela organizacija Civil Rights Defenders, zajedno sa IPSOS Strategic Marketingom, sa reprezentativnim uzorkom od preko 6.000 ispitanika.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
    Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
    Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
    Optuženi za terorizam negirao krivicu