Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Jovan Divjak tokom odlikovanja NATO-a u junu 2001. godine. Foto: EPA/ELVIS BARUKCIC 

U saopćenju Udruženja “Obrazovanje gradi BiH”, navedeno je da je Divjak preminuo nakon duge i teške bolesti, u 84. godini života.

Iz Udruženja je saopćeno da je Divjak rođen 11. marta 1937. godine u Beogradu.

“Završio je 12. klasu Vojne akademije u Beogradu, kurs za komandanta bataljona, Komandno-štabnu akademiju i Ratnu školu, te je dužnosti oficira vršio u štabu Teritorijalne odbrane BiH. Tokom rata izvršavao je funkciju brigadnog generala Armije Republike BiH i pomoćnika načelnika Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine”, navedeno je u saopćenju Udruženja.

Divjak je bio jedan od osnivača i inicijator ideje o stvaranju Udruženja u koje je ugradio svoj životni rad i sebe.

“Filantropska ideja je vodilja ovog Udruženja na čijem čelu je Jovan Divjak bio punih 27 godina”, navodi se u saopćenju.

Divjak je nosilac velikog broja priznanja za društveno-koristan i humanitarni rad a najvažnija su: Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva, Legija časti Republike Francuske, Orden Lafayette, Plaketa Međunarodnog komiteta lige humanista, Premio Takunda (Italija) i Graditelj mira 2013. (Katalonski međunarodni institut za mir).

“Svoj doprinos je dao na brojnim međunarodnim konferencijama i seminarima, zalagao se za poštivanje dječijih i ljudskih prava kao i za kvalitetno i potpuno obrazovanje. Francuski i italijanski izdavači štampali su mu knjigu ‘Sarajevo, moja ljubav’ koja govori o njegovom životnom putu i ratnim događajima u BiH a autor je knjige ‘Očekujući istinu i pravdu’”, naveli su iz Udruženja.

U ovoj knjizi Divjak je opisao događaje kada je bio uhapšen 3. marta 2011. godine u Beču po Interpolovoj potjernici koju je za njim raspisala Republika Srbija, dovodeći ga u vezu sa zločinom u Dobrovoljačkoj ulici, gdje je 3. maja 1992. godine, prilikom povlačenja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA), ubijeno više vojnika.

Divjak je nakon povrataka u Sarajevo, gdje ga je dočekalo nekoliko stotina Sarajlija u “Domu mladih”, istakao da je u ekstradicionom postupku sam sebe oslobodio riječima “Ne pucaj”, koje je izgovorio 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici.

On je u Beču bio pet mjeseci, koliko je trajala procedura razmatranja zahtjeva Srbije za njegovo izručenje zbog sumnje da je odgovoran za zločin u Dobrovoljačkoj ulici.

Austrijski sud je odbacio zahtjev Srbije za izručenje Divjaka, konstatujući da postoji sumnja da bi on imao pošteno suđenje pred srbijanskim pravosuđem.

Tužilaštvo BiH vodilo je ranije istragu o dešavanjima u Dobrovoljačkoj. Nakon što je 2012. godine istraga bila obustavljena, Ustavni sud je 2018. godine naredio Tužilaštvu da odluči o prigovorima na obustavljanje istrage ali Državno tužilaštvo nije saopštilo kako je odlučilo u ovom slučaju.

Građani Sarajeva pokrenuli su nakon njegove smrti internet peticiju tražeći da Divjak dobije svoju ulicu u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Jedan od prijedloga je da se ulica Azize Šaćirbegović preimenuje u ulicu Jovana Divjaka.

Povodom smrti Divjaka, izraze saučešća porodici i prijateljima uputili su čelnici i članovi Skupštine i Vlade Kantona Sarajevo.

“U vremenu posljednjih ispraćaja mnogih dragih ljudi, smrt Jovana Divjaka posebno je odjeknula u Sarajevu i Bosni i Hercegovini. Nije Jovan Divjak imao dileme 1992. godine da svoje vojno znanje i veliko srce stavi u odbranu našeg grada i države. Beograđanin po rođenju, a borac za pravdu i istinu po opredjeljenju, bila je njegova misija cijelog života. Ostao je sa nama u najtežim vremenima, nikad nije išao lakšim, uvijek ispravnim putem”, navodi se u saopćenju.

Kako ističu, poseban osjećaj i pažnju imao je za djecu, naročito onu koja su ostala u ratu bez roditelja, omogućavajući obrazovanje hiljadama mladih.

Prvi ambasador SAD-a u BiH i član Kruga 99 Victor Jackovich uputio je saučešće povodom smrti Jovana Divjaka.

Jackovich ističe da je Divjak svojim životom i dostignućima predstavljao sve što je najvažnije i najznačajnije u multietničkoj i multikulturalnoj BiH.

“Za vrijeme najtežih dana nije mijenjao svoj čvrst stav o odbrani Republike i države. Predstavljao je nesumnjivo dostojanstvo i profesionalizam, kao oficir, kao građanin BiH, kao osnivač humanitarnih inicijativa, kao čovjek”, naveo je, saopćeno je iz Kruga 99.

 

    Najčitanije
    Saznajte više
    Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
    Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
    Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
    Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
    Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a