Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ured Tužilaštva u Constanti. Izvor: Facebook 

Kako su u srijedu navečer kazali iz Apelacionog suda u rumunskom gradu Constanti, Sud odbija izručenje Zorana Stojčića Bosni i Hercegovini, gdje se sumnjiči da je pretukao jednog hrvatskog zatvorenika 1992. godine.

Rumunske sudije su odbijanje zahtjeva za izručenje od strane Ministarstva pravde BiH opravdale time što navodno nema dovoljno garancija da se Stojčić neće suočiti sa pogubljenjem u Republici Srpskoj ukoliko bude izručen i osuđen.

“I dalje postoje sumnje o ukidanju smrtne kazne i izvršenju smrtne kazne u Republici Srpskoj, kao i o poštovanju minimalne garancije pravne sigurnosti u kaznenim stvarima”, navodi se u presudi.

Smrtna kazna se u Bosni i Hercegovini ne primjenjuje. Ustavni sud BiH naredio je prošle godine Republici Srpskoj da formalno ukloni svako spominjanje smrtne kazne iz Ustava, ali to još nije urađeno.

Sudije iz Constante kazale su da su im bosanskohercegovačke vlasti dale pismena jamstva da osumnjičeni ne može biti pogubljen, jer u zemlji ne postoji izvršenje smrtne kazne. Ali, oni navode da “ ne mogu smatrati dovoljno uvjerljivim/izričitim”.

Tužitelji su osporili odluku Suda iz Constante, a Visoki kasacijski sud, kao vrhovni sud u Rumuniji, sada će donijeti konačnu presudu o zahtjevu za izručenje. Ročište je zakazano za 22. septembar.

Prema Ministarstvu pravde BiH, jedan svjedok navodi da su Stojčić i drugi vojnici došli u kuću jednog čovjeka na području Dervente 5. maja 1992. odakle su odveli njega i njegovu majku i sestru, te ih zatvorili u fiskulturnu salu.

Tri vojnika, uključujući i Stojčića, došla su u tu prostoriju tokom noći i izvela žrtvu na ispitivanje, tokom kojeg ga je Stojčić navodno pretukao kako bi ga natjerao da otkrije položaj hrvatskih trupa. Pušten je nakon nekoliko sedmica.

Iz Okružnog tužilaštva u Doboju su ranije Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kazali da vode istragu protiv Stojčića zbog sumnje da je učinio krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

“Stojčić se sumnjiči da je za vrijeme oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini između organizovanih oružanih snaga Vojske Republike Srpske, s jedne strane, i Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane, na drugoj strani, tokom 1992. godine na području opštine Derventa, učestvovao u fizičkom zlostavljanju civila hrvatske nacionalnosti koji su bili lišeni slobode i zatvoreni u fiskulturnu salu Osnovne škole”, rekli su u Okružnom tužilaštvu.

Stojčić živi u Constanti oko deset godina, nakon što je pet godina živio u Švedskoj i dobio državljanstvo te zemlje. Oženjen je Rumunkom i vodi firmu u Constanti.

Stojčića je rumunska policija uhapsila krajem maja 2019. godine, nakon zajedničke operacije imigracijske službe u Constanti i Rumunskog centra za međunarodnu policijsku saradnju, po potjernici iz BiH.

On je pušten iz jednomjesečnog pritvora uz kauciju.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Podnesena krivična prijava protiv pripadnika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika
    Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske je Policijska uprava (PU) Novo Sarajevo podnijela krivičnu prijavu protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koji su prije nekoliko dana po ranijem nalogu Suda i Tužilaštva BiH pokušali privesti Milorada Dodika, predsjednika RS, potvrđeno je za Detektor.
    Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora
    Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu prilikom inspekcijske kontrole u Američkom univerzitetu nisu dali imena profesora kod kojih je optuženi polagao ispite, a da su diploma i drugi dokumenti doneseni u tašni.
    Ponovni pad BiH na Svjetskom indeksu slobode medija