Vijest

Sljedeće sedmice: Dvije presude za ratne zločine

11. Aprila 2008.08:09

Pred Sudom BiH naredne sedmice bit će izrečena prva presuda za ratne zločine počinjene 1992. u Jajcu, te presuda za zločine u Kiseljaku počinjene 1993. godine.

Pred Odjelom za ratne zločine Suda BiH naredne sedmice bit će izrečene dvije presude.

Odluke će saopćiti sudska vijeća na suđenjima Mirku (Špire) Pekezu, Mirku (Mileta) Pekezu i Miloradu Saviću, te Zdravku Mihaljeviću.

Završne riječi na suđenju dvojici Pekeza i Saviću najavljene su za ponedjeljak, 14. april, a izricanje presude u srijedu 16. aprila.

Trojicu optuženih Tužilaštvo BiH tereti za strijeljanje u kojem su 10. septembra 1992. godine u mjestu Tisovac, općina Jajce, ubijena 23 civila.

Nakon što je Tužilaštvo u završnoj riječi tražilo osuđujuću, a Odbrana oslobađajuću presudu, u srijedu, 16. aprila, Sud BiH će izreći svoju odluku nakon suđenja Zdravku Mihaljeviću, bivšem pripadniku Hrvatskog vijeća obrane (HVO) optuženom za progon i ubistva Bošnjaka u selu Tulice, općina Kiseljak.

Naredne sedmice trebao bi biti okončan dokazni postupak na suđenju Suadu Kapiću, bivšem pripadniku Armije BiH kojem se na teret stavlja zarobljavanje šest pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) u selu Dabar, općina Sanski Most, te ubistvo trojice i ranjavanje jednog zarobljenika. Iznošenje završnih riječi zakazano je za četvrtak, 17. april.

Suđenje Predragu Kujundžiću, nekadašnjem komandantu paravojne formacije “Predini vukovi”, trebalo bi početi u srijedu, 16. aprila, kada će uvodnu riječ dati obje strane. Kujundžić je optužen za učestvovanje u progonima, ubistvima, silovanjima i zarobljavanju civila sa područja Doboja.

Početkom naredne sedmice, u ponedjeljak, 14. aprila, nastavljaju se suđenja Mirku Todoroviću i Milošu Radiću, koji su optuženi za zločine počinjene 20. maja 1992. godine u bratunačkom naselju Borkovac, i Miloradu Trbiću, optuženom za genocid u Srebrenici.

U ponedjeljak, te potom u četvrtak, 17. aprila, Tužilaštvo nastavlja s izvođenjem dokaza protiv Ratka Bundala, Neđe Zeljaje i Đorđislava Aškrabe. Ovim optuženima se na teret stavljaju ubistva, silovanja, zatvaranja i prisilni nestanci Bošnjaka, te pljačka njihove imovine u Kalinoviku tokom 1992. i 1993. godine.

Suđenje Željku Mejakiću, Momčilu Grubanu, Dušanu Fuštaru i Dušku Kneževiću nastavlja se 17. aprila. Optuženi su za zločine počinjene nad zatočenicima logora Omarska i Keraterm tokom 1992. godine.

Za utorak, 15. april, zakazan je nastavak suđenja Novaku Đukiću, za kojeg Tužilaštvo BiH smatra da je, kao komandant Taktičke grupe Ozren, naredio granatiranje Tuzle 25. maja 1995. godine, što je za posljedicu imalo pogibiju 71 osobe i ranjavanje njih 240.

Nastavlja se i suđenje Marku Radiću, Draganu Šunjiću, Damiru Brekalu i Mirku Vračeviću, optuženima za zločine u logoru Vojno kod Mostara. Ročišta na kojima će Odbrana saslušati nove svjedoke zakazana su za utorak i petak, 15. i 18. april.

U srijedu i četvrtak, 16. i 17. aprila, nastavlja se suđenje jedanaestorici optuženih za genocid počinjen nakon pada Srebrenice 1995. godine na farmi u selu Kravica. Najavljeno je saslušanje putem videolinka Radislava Krstića, kojeg je Haški tribunal osudio na 35 godina zatvora zbog zločina u Srebrenici.

U srijedu, 16. aprila, nastavlja se suđenje Nisvetu Gasalu, Musajbu Kukavici, Enesu Handžiću i Senadu Dautoviću, a iskaz će dati svjedoci Tužilaštva BiH. Ovu četvoricu bivših pripadnika Armije BiH Tužilaštvo smatra odgovornim za zločine nad Hrvatima u Bugojnu počinjene tokom 1993. godine.

Dan kasnije, u četvrtak, 17. aprila, nastavljaju se suđenja Sulji Karajiću, bivšem pripadniku Petog korpusa Armije BiH, za zločine na širem području Bihaća, te Sretenu Lazareviću, Draganu Stanojeviću, Miletu Markoviću i Slobodanu Ostojiću, nekadašnjim pripadnicima VRS-a optuženim za zločine u Zvorniku.

Na kraju sedmice, u petak, 18. aprila, nastavlja se suđenje Feridu Hodžiću, bivšem komandantu Teritorijalne odbrane Vlasenica, koji se tereti za naređivanje hapšenja i zatvaranje civilnog srpskog stanovništva i ratnih zarobljenika.

Istog dana je zakazano i ročište na suđenju Željku Leleku, višegradskom policajcu optuženom za zločin počinjenen tokom 1992. godine, na kojem bi Tužilaštvo trebalo izložiti izmjene u optužnici.