Salihović: Primjereni kontakti s Nikolom Špirićem
“Nelogično bi bilo na mjestu na kojem sam bio da nisam imao komunikaciju sa svim bitnim državnim ljudima, u koje spada i tadašnji glavni tužilac”, rekao je Nikola Špirić, bivši premijer BiH, naglasivši da je uvijek bio u svojstvu svjedoka.
Suspendovani glavni tužilac je kazao da se ovom tačkom disciplinske tužbe jednostavno pokazalo da nije postojao sukob interesa i da nije bilo neprimjerenih kontakata između njega i Špirića.
“U to vrijeme on je bio, vjerovatno i danas, u svojstvu svjedoka, jednostavno učesnik događaja. Znači, nije moglo biti nikakvog neprimjerenog kontakta. Ovdje se radi o čisto političkom stampedu, pokušaju da neko dobije izbore u to vrijeme, i to je bio strašan pritisak na mene da se neki ljudi procesuiraju, a za koje nemamo nikakvih, ni minimalnih uslova”, rekao je Salihović.
Osim Špirića, na ovom disciplinskom ročištu je iskaz dao tužilac Tužilaštva BiH Mirza Hukeljić, Eldina Biuk i Božo Mihajlović.
Salihovićev branilac Rifat Konjić je kazao da su na današnjem ročištu saslušana četiri od šest pozvanih svjedoka. Bili su pozvani i novinar Mato Đaković i državni tužilac Dubravko Čampara, ali se nisu pojavili.
Glavna disciplinska tužiteljica Alena Kurspahić objasnila je kako se i dalje izvode dokazi koje je predložio Salihović. Neki od svjedoka saslušavaju se po drugi put, nakon što su prvi put saslušani na prijedlog Ureda disciplinskog tužioca.
“Koliko se sjećam, tuženi je tada napustio ročište iz tog razloga, a na prijedlog tužene strane komisija je cijenila da ih vrijedi ponovo saslušati”, rekla je Kurspahić nakon završetka ročišta.
Uredu disciplinskog tužioca bilo bi u interesu da javnost prisustvuje ročištima i čuje iskaze svjedoka, ali je Ured “vezan zakonskim odredbama”, objasnila je Kurspahić.
Postupak protiv Salihovića pokrenut je zbog disciplinske tužbe u kojoj se navodi da je propustio da traži svoje izuzeće u predmetima kada je postojao sukob interesa, da se upustio u neprimjerene kontakte sa sudijom ili strankama u postupku, omogućio vršenje dužnosti tužioca osobama koje za to nisu zakonom ovlaštene, te da se miješao u postupanje sudije ili tužioca.
Među prekršajima je navedeno i namjerno davanje lažne ili nedovoljne informacije u vezi s prijavama za radno mjesto, disciplinskim stvarima, pitanjima unapređenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti VSTV-a, te da je Salihović svojim ponašanjem doveo u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet Državnog tužilaštva.
Salihović je suspendovan s dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH krajem septembra prošle godine.
Na naredno ročište pozvani su da svjedoče Osman Mehmedagić, direktor Obavještano-sigurnosne agecije (OSA) BiH, Mirsad Vilić, direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, novinar Mato Đaković, istražitelj državnog Tužilaštva Mirza Jamaković te tužioci Ćazim Hasanspahić, Dubravko Čampara, Milorad Barašin i Maja Ilić-Stupar.
Iduće disciplinsko ročište zakazano je za 26. maj.
“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“