Akcija “Pravda”: Provjera dokumentacije nađene nakon hapšenja
Odbrane osumnjičenih su zatražili da se njihovim branjenicima pritvor ukine, te da im se, eventualno, odrede mjere zabrane.
Tužilac Samir Selimović je pomenuo da se istraga vodi protiv organizovane grupe na čijem čelu je bio Alija Delimustafić, da je obuhvaćeno više desetina osumnjičenih zbog nezakonitog poslovanja nad nekretninama, kao i da osnov sumnje proizilazi iz posebnih istražnih radnji, saslušanja svjedoka i osumnjičenih, sudskih spisa Općinskog suda, zemljišno-knjižkih izvadaka i notarskih ugovora.
“Iz presretnutih razgovora došlo se do saznanja da Lončar kontaktira sa Jusom Škrijeljom u vezi nekretnina, dogovaraju se. Musić, po nalogu Alije Delimustafića i Škrijelja, pokreće dvije fiktivne tužbe kako bi izvršio pritisak na Lončara. Musić obavještava Aliju Delimustafića koje je radnje preduzeo za nekretnine… Mirsad Delimustafić se zatim dovodi u vezu sa nezakonitim pokušajem izmjene regulacionog plana Marijin Dvor, odnosno da se izgradi veća zgrada nego što je predviđeno planom i dozvoljenih gabarita. Mirsad pri tome obavještava Aliju s kim je razgovarao”, obrazložio je tužilac.
Tužilac je rekao i da je nakon hapšenja nađena određena dokumentacija u dva stana u ulici Envera Šehovića, kao i Lončarovoj vikendici na Palama, te da će Tužilaštvo izdati naredbu za vještačenje mobitela i računara osumnjičenih.
Anela Duraković, koja brani Musića, istakla je kako nije dokazana osnovana sumnja, a dokazi su, prema njenim riječima, pribavljeni bez naredbe. Pomenula je i da je njen branjenik obrazložio kontakte sa Alijom Delimustafićem i da su njih dvojica u poslovnim odnosima.
Musić je pojasnio da od 30 ljudi, zna samo Aliju Delimustafića, da mu je brata vidio dva puta u životu, dok Lončara ne poznaje.
“Na teret mi se stavljaju četiri telefonska kontakta koje sam vodio sa Delimustafićem i da sam za njega išao po BiH i izviđao. Dokumentacija koja je oduzeta od mene nema nikakve veze sa Delimustafićem”, dodao je Musić.
Nikica Gržić, koji brani Mirsada Delimustafića, predočio je nalaz timskog vještačenja iz drugog predmeta kojim je njegov klijent proglašen neuračunljivim, odnosno da su vještaci utvrdili da je trajno procesno nesposoban, zbog čega je postupak protiv njega prekinut.
“Prema navodima tužilaštva, Alija je podstrekavao, u čemu mu je Mirsad pomagač, a to mogu biti samo pripremne radnje”, navodi Gržić.
Lončarev branilac Selman Zijadić je rekao kako je presretanje telefonskih razgovora vršeno bez sudske naredbe, da tužilaštvo dešifruje i tumači sadržaj tih razgovora kako želi.
Tužilac je potom rekao da protiv Mirsada Delimustafića postoje tri procesa, od kojih je jedan obustavljen nakon što su vještaci utvrdili da procesno nije sposoban, dok se druga dva odgađaju.
Odluku o prijedlogu tužilaštva za produženjem pritvora, sud će donijeti naknadno.
Sa druge strane, Kantonalno tužilaštvo je uputilo prijedlog Ministarstvu pravde BiH da upute zamolnicu Hrvatskoj za izručenjem bivše sutkinje Općinskog suda Lejle Fazlagić.
Tužilaštvo Fazlagić sumnjiči za organizovani kriminal u vezi sa zloupotrebom položaja i ovlasti, a za njom je ranije raspisana potjernica zbog povezanosti sa Delimustafićem i ostalim uhapšenim u akciji “Pravda”.