Sarajevski advokat Kovač je kazao da je Smajlovića upoznao prije pet ili šest godina, te da ga je jedne prilike vidio u kancelariji kod tužioca Dubravka Čampare, sa ostalim saradnicima.
Čampara je tada vodio istragu protiv Davora Jurkovića, kojeg je zastupao Kovač. Ubrzo je sklopljen sporazum o priznanju krivnje po kojem je Jurković, kako je naveo Kovač, osuđen na zatvorsku kaznu zbog trgovine oko 75 kilograma droge.
“Davor me poslije zamolio da mu pomognem oko premještaja iz zatvora u Zenici, te sam pisao zamolnicu. Čampara je rekao kako će oko toga vidjeti da pomogne onoliko koliko je u njegovoj moći, što mi je sam Jurković rekao. Od Jurkovića nisam čuo da mu je Smajlović išta obećao. Nije tačno da je Smajlović dogovarao bilo šta u tome svemu, i nije mogao donijeti nijednu odluku”, izjavio je svjedok.
Za razliku od Davora Jurkovića, kojeg je ocijenio korektnim, Kovač je kazao da je njegov otac Zdravko Jurković “lagao”. Prema Kovaču, Zdravko Jurković mu je rekao da traži od tužioca oduzetih 20.000 eura i isto toliko kuna za koje se sumnjalo da potiču iz djela u kojem je bio optužen njegov sin, da bi kasnije bilo ustanovljeno da novac potiče od prodaje stana u Zagrebu. Kovač tvrdi da je novac vraćen, ali da on nije dobio ništa.
Tužilac Džermin Pašić je u unakrsnom ispitivanju upitao Kovača da li tvrdi da je Zdravko Jurković lažov zbog toga što mu nije plaćeno ništa u vezi s postupkom u kojem je zastupao njegovog sina, što je Kovač negirao.
“To je zato što je govorio kako ima saznanja da sudije Suda BiH uzimaju pare, a sto posto znam da nije tako. Sudije Suda BiH su časni ljudi, a šta se dešava po provincijama, to ne znam”, objasnio je Kovač.
Smajlovića optužnica tereti da je od 2012. do početka 2015. godine bez znanja tužioca ostvarivao kontakte s osobama protiv kojih su se vodili ili se još vode postupci u Tužilaštvu BiH, obećavajući im pogodnosti, za što je primio najmanje 10.000 eura, te korist u vidu poklona.
Na ovom ročištu je svjedočio i advokat Almin Dautbegović, koji je kazao da se s optuženim upoznao na početku jedne istrage za poreznu utaju koju je vodio tužilac Čampara. Svjedok je rekao da je na početku tužilac sjedio i nije davao upute Smajloviću, koji je znao sve iz predmeta. Kasnije je Smajlović obavještavao tužioca o svim pitanjima i zahtjevima Odbrane.
Amir Omerčehajić, još jedan advokat i svjedok Odbrane, prisjetio se da je prvi kontakt sa Smajlovićem imao kad je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uhitila njegovog klijenta Sedineta Karića. Pošto je istragu u predmetu vodio tužilac Čampara, svjedok je sarađivao sa Smajlovićem, kojeg je u to vrijeme smatrao dijelom tima, te je pojasnio da su, zbog zauzetosti tužioca, kontakti Optužbe tada u 90 posto slučajeva išli preko Smajlovića. Svjedok je napomenuo i da je sve u vezi s tim predmetom dogovarao s tužiocem i da Smajlović nije ulazio u tu priču.
Nastavak suđenja je zakazan za 7. septembar.