Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Tužiteljstva su saopćili da im je odbijen zahtjev za novac neophodan za nastavak ekshumacija iz jame Radoč kod Mostara, u kojoj se nalaze posmrtni ostaci većeg broja žrtava ubijenih između 1992. i 1995. godine.

“Ovakav potez može ugroziti nastavak radova na ekshumaciji, što porodicama žrtava svakako nije u interesu”, tvrdi se u saopćenju Tužiteljstva BiH.

Nadaju se kako će sredstva biti odobrena i da neće morati obustaviti ekshumacije.

Kako saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), Tužiteljstvo BiH je tražilo 405.000 konvertibilnih maraka (KM) za nastavak ekshumacija na lokalitetu Radoča. Ekshumacije u ovoj jami započele su prošle godine.

Međutim, nije to bio jedini zahtjev Tužilaštva BiH za dodatnim novcima iz budžetske rezerve. Naime, tražili su i pola miliona maraka za nastavak ekshumacija na lokalitetu Jakarina kosa, zatim 95 hiljada maraka za „ostale aktivnosti u vezi sa ekshumacijama“, te čak milion maraka za sanaciju ekshumiranog područja u sarajevskom naselju Buča Potok.

Ekshumacija u Buča Potoku je prekinuta zbog nepristupačnosti terena, a bila je s ciljem traženja Srba koji su nestali u ratu. Do sada, iskopavanja na ovom lokalitetu, kako su pisali mediji, koštala su 1.200.000 KM.

Tužiteljstvo BiH je već jednom, 2014. godine, tražilo pola miliona maraka za sanaciju lokacije, a sada traže dvostruko više.

Budžetska rezerva za sve institucije iznosi 599.000 KM. Budžetski zahtjevi Tužiteljstva BiH za ekshumacije su bili 649.000 KM. Odobreno im je 215.000 KM.

Obrazloženje za nove zahtjeve Tužiteljstvo BiH je obrazložilo porastom broja predmeta u Odjelu za ratne zločine.

    Najčitanije
    Saznajte više
    U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
    Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
    Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
    Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
    Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
    Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
    Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović